– Istotą dyplomacji jest spotykanie się, wspólne posiłki, rozmowa i umiejętność pozyskania informacji istotnych dla naszego kraju oraz umiejętność przekonania swojego rozmówcy, że ten kraj jest super. Jeśli zostaniecie Państwo dyplomatami, znienawidzicie szampan i kawior! – zapewnia Jerzy Marek Nowakowski, historyk, dyplomata, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador Polski na Łotwie oraz w Armenii.
– Pełniłem wiele lat funkcje ambasadorskie w kilku krajach i miałem jedną zasadę. Przychodziłem do moich pracowników i jak tylko siedzieli w biurze, pytałem: „Co wy tu robicie? Wynocha na miasto!” – dodaje. Wszystko dlatego, że jednym z ważniejszych aspektów pracy dyplomaty jest utrzymywanie kontaktów z ludźmi w danym kraju. Do wykonywania tej profesji niezbędna jest znajomość języków obcych, ale przydaje się także wiedza o sztuce, winie czy literaturze. Dlaczego? O tym więcej w materiale.
A także:
- Jak rozpocząć pracę w dyplomacji?
- Który kierunek studiów może okazać się szczególnie przydatny?
Jerzy Marek Nowakowski – historyk, dyplomata, publicysta, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował również na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał stopień doktora w zakresie historii.
Był m.in. dyrektorem Ośrodka Studiów Międzynarodowych Senatu, podsekretarzem stanu i głównym doradcą ds. zagranicznych w rządzie premiera Jerzego Buzka. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”. Ambasador RP na Łotwie (2010 – 2014) i w Armenii (2014 – 2017). Wykładowca akademicki w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Warsaw Enterprise Institute. Autor kilkuset publikacji na temat polskiej polityki zagranicznej i historii Polski w epoce międzywojennej.