Historia to opowieść o ludziach rzutowana wstecz

Wypowiedź Agnieszki Romaszewskiej-Guzy ­­, dyrektor Biełsat TV

– Historia zawsze mnie bardzo interesowała, bo interesowali mnie ludzie, a historia to jest opowieść o ludziach, tylko rzutowana wstecz – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, założycielka i dyrektor Biełsat TV, absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jak tłumaczy, historia wydawała jej się szczególnie ciekawa także dlatego, że łączy ona perspektywę pojedynczego człowieka z polityką i wielkimi procesami, w których wszyscy żyjemy. – Humanistyka jest po to, żeby mieć szersze spojrzenie na życie, a dodatkowych elementów zawodowych można się jeszcze potem douczyć. Moim zdaniem na studia humanistyczne też warto iść – zaznacza.

Według dyrektor Biełsat TV, karierę dziennikarską warto rozpocząć od stażu w redakcji, ale świetnym przepisem na sukces u progu zawodowej kariery jest także własna działalność, np. w formie prowadzenie bloga. Warto też proponować swoje projekty innym. – W tej chwili głównie skupiamy się na tzw. nowych mediach, szukamy m.in. pomysłów na dziennikarstwo „youtubowe”. Przydałby mi się każdy, kto miałby na to pomysły – mówi Romaszewska-Guzy. Jak dodaje, praca w Biełsat TV wymaga dużej kreatywności, ponieważ stacja działa na kilku rynkach, dlatego konieczne jest różnicowanie form przekazu do każdej z grup odbiorców. Podkreśla również, że praca w telewizji wymaga wprawy, a także prawidłowego mówienia w danym języku, w tym właściwego akcentowania. – Trzeba umieć mówić konkretnie i tak, żeby docierać do odbiorcy – wyjaśnia.

Jak wygląda praca w Biełsat TV? Czym charakteryzują się studia historyczne? Więcej w nagraniu.

Autor: 

Agnieszka Romaszewska-Guzy – założycielka i dyrektor Biełsat TV (od 2007 r.), należącej do TVP stacji telewizyjnej, która nadaje z Polski w językach białoruskim i rosyjskim, dostarczając rzetelne informacje i propagując na Białorusi rodzimą kulturę i język. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Dziennikarka prasowa i telewizyjna. Od 1992 r. związana z Telewizją Polską, gdzie była m.in. szefem reporterów, wydawcą „Wiadomości”, reporterem krajowym i międzynarodowym, zajmowała również stanowisko dyrektora TV Polonia. W latach 2011-2017 wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.