– W interesie Polski leży rozumienie jednego: dinozaur imperialny nie ma szans na przetrwanie w świecie ssaków. Prędzej czy później elity rosyjskie to sobie uświadomią (…). Należy się przygotować na pewnego rodzaju zmiany w Rosji. Putin ma lat 70, więc z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w ciągu najbliższych 10 czy 15 lat przestanie być osobą, która odpowiada za losy Rosji – mówi w rozmowie z AZiR dr Łukasz Adamski, historyk i politolog, zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
– Myśmy w Polsce mieli taką tendencję, aby oceniać stosunki polsko-ukraińskie poprzez pryzmat stosunków z Ukraińcami w Galicji Wschodniej, ewentualnie jeszcze na przedwojennym Wołyniu. Natomiast bardzo często zapominaliśmy, że to jest raptem 5 z dwudziestu kilku obwodów współczesnej Ukrainy – zaznacza dr Adamski. Jak dodaje, już przed obecną wojną większość Ukraińców odnosiła się do Polski z bardzo dużą sympatią. W Polsce również od lat 90. stosunek do Ukraińców systematycznie się poprawiał.
W jaki sposób wojna w Ukrainie może wpłynąć na nasze relacje z jej obywatelami? Posłuchaj całej wypowiedzi eksperta.
A także:
- Co zaskoczyło dr. Adamskiego podczas wojny w Ukrainie?
- Czy w najbliższym czasie może dojść do porozumienia między Rosją a Ukrainą?
dr Łukasz Adamski – historyk i politolog, specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej oraz analizie ich bieżącej sytuacji politycznej. Od 2016 r. zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom doktorski uzyskał w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk.
W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk, a potem koordynator programu ds. stosunków bilateralnych w Europie. W 2014 roku sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie. Publikował w czasopismach naukowych oraz w opiniotwórczej prasie, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Süddeutsche Zeitung”. Autor monografii: „Nacjonalista postępowy. Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków”, Warszawa 2011.