W latach 80. zainteresowanie naszym wschodnim sąsiadem wiązało się dla Marka Budzisza, eksperta ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Instytucie Wolności, przede wszystkim z drążeniem nurtującego problemu, jakim było wtedy uniezależnienie się Polski od Rosji. – Żeby pozbyć się brzemienia Rosji, trzeba ją poznać i trzeba się nią interesować. To jest pasjonujący świat i jak się wejdzie na tę drogę, to się już z niej nie schodzi – mówi Marek Budzisz.
– Myślałem, że będę zajmował się historią zawodowo, tzn. myślałem o sobie w kategoriach pracownika naukowego – zaznacza Budzisz. Jednak przemiany, które miały miejsce pod koniec lat 80., sprawiły, że zmienił pomysł na siebie i zaczął zajmować się polityką, dziennikarstwem, a w końcu przeszedł do biznesu. – Nie żyję z historii, ale piszę na te tematy, interesuję się nimi i cały czas czytam. Mnie historia pomogła też dlatego, że uczy ona, jak postępować ze źródłami, ponieważ jest to w gruncie rzeczy krytyka źródeł, umiejętność ich pozyskiwania, oceniania i porównywania – podkreśla.
Jak zostać ekspertem ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu? Więcej w nagraniu.
Autor:
Marek Budzisz – ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Fundacji Instytut Wolności. Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim.
Dyrektor finansowy w prywatnym funduszu inwestycyjnym. W przeszłości pracował jako dziennikarz w telewizji (Puls Dnia), radiu (Radio Plus) oraz w dzienniku „Życie”. Był także doradcą szefa kancelarii premiera oraz ministra finansów w rządzie Jerzego Buzka. Obecnie analityk, regularnie piszący na tematy postsowieckiego Wschodu w swym blogu „Wieści z Rosji” (Salon24) oraz w „Tygodniku TVP”, „Nowej Konfederacji”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Rzeczach Wspólnych”, portalu wGospodarce.pl i „Gazecie Bankowej”.