Jakie perspektywy zawodowe daje polityka społeczna?

Wypowiedź Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

– W polityce społecznej dominuje jednak podejście prospołeczne, a więc trzeba tutaj widzieć tego człowieka – nawet jak modeluję jakieś rozwiązania, czy zastanawiam się nad propozycjami prawnymi, to jednak wszędzie muszę widzieć, że to prawo jest adresowane do ludzi. To na pewno jest tutaj nadrzędna przesłanka, którą trzeba się kierować – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Czy polityka społeczna jest branżą perspektywiczną?

– Polityka społeczna w ogóle zawsze jest perspektywiczna. Zwłaszcza wobec niewyobrażalnej dynamiki jej rozwoju i zakresu przedmiotowego, bo to jest kwestia nie tylko systemów emerytalnych i wszystkich działań związanych z okresem starości, ale także tej ogromnej dynamiki działań na rzecz rodziny – przekonuje prezes ZUS.  

A także:

  • Na czym właściwie polega polityka społeczna?
  • Jakie kierunki studiować, aby zajmować się później polityką społeczną?
  • Jakich predyspozycji wymaga ta branża?

prof. dr hab. Gertruda Uścińska – prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktor nauk prawnych oraz doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (specjalność polityka społeczna), profesor nauk społecznych.

Prawnik, politolog, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych i kierownik Zakładu Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Polityki Społecznej. Członek Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, ekspert w programach badawczych uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych państw członkowskich Unii Europejskiej (uniwersytety w Antwerpii i Gandawie, Instytut Maksa Plancka i in.) w związku z realizacją programów unijnych (Consensus, Special, LAW, trESS, FreSsco), kierownik i ekspert w projektach polskich i międzynarodowych. Autorka wielu publikacji z zakresu polityki społecznej, zabezpieczenia społecznego, ubezpieczenia społecznego, prawa europejskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa ubezpieczeń społecznych i międzynarodowego prawa socjalnego. Odnotowywana w rankingu 50 najbardziej wpływowych polskich prawników „Dziennika Gazety Prawnej”. W 2016 r. została powołana na stanowisko prezesa ZUS.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.