– Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy. W ramach pierwszej pracy otrzymują wyższe zarobki niż przeciętny absolwent innej uczelni – mówi AZiR dr hab. Mariusz Maciejczak, dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Ekonomia i finanse to nauka, która podpowiada nam, jak oszczędnie, a zarazem efektywnie zarządzać zasobami. A jak to wygląda w praktyce, w codziennym funkcjonowaniu uczelni, która kształci przyszłych ekonomistów? Czy studenci segregują śmieci i oszczędzają energię? A może wyróżniają się jakimś szczególnym działaniem na rzecz ekologii? O tym również w rozmowie z dyrektorem Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Delegacja SGGW w Watykanie. Wyższy poziom współpracy
Dr hab. Mariusz Maciejczak był jednym z przedstawicieli uczelni, którzy wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Rzymie pt. „Prawa człowieka w nauczaniu papieża Jana Pawła II”, zorganizowanej przez SGGW i Uniwersytet Roma Tre.
Władze warszawskiej i rzymskiej uczelni rozmawiali m.in. na temat przyszłej współpracy, zarówno w zakresie projektów naukowych, jak i wymiany studentów, doktorantów oraz kadry naukowej i administracyjnej. Rektor Uniwersytetu Roma Tre prof. Massimiliano Fiorucci podkreślił znaczenie interdyscyplinarności badań prowadzonych w obu uczelniach i wskazał możliwość współpracy w zakresie nauk o życiu, nauk społecznych i technicznych.
– Naukę tworzą ludzie i ci ludzie muszą mieć taki dobry flow, taki dobry feeling do tego, żeby być wiarygodnym, zaufanym partnerem. Budowanie tego zaufania to były właśnie ostatnie lata. Cieszymy się, że zdobyliśmy zaufanie ludzi z Uniwersytetu Roma Tre. Ale także trzeba jasno powiedzieć, że ufamy i cieszymy się na współpracę z wybitnymi specjalistami z różnych obszarów, właśnie z Uniwersytetu Roma Tre. Przy okazji wizyty w Rzymie ta współpraca weszła na wyższy poziom, ponieważ spotkali się już rektorzy i prorektorzy. Rozmawiali o konkretnych rozwiązaniach i projektach. Zupełnie niedawno zaowocowało to także podpisaniem formalnego porozumienia, który uważamy, że będzie taką trampoliną do tego, aby zacieśnić współpracę, podnieść ją na wyższy poziom i jednocześnie, żeby realizować wiele ciekawych kolejnych projektów. Mamy sytuację, że obie uczelnie są bardzo zbieżne, jeżeli chodzi o pola badawcze, podejście do prowadzenia kształcenia. Ta bliskość daje podstawy ku temu, żeby ta współpraca była z jednej strony owocna, a z drugiej przynosiła konkretne wymierne rezultaty – mówi dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.
Dr hab. Mariusz Maciejczak – dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Ekonomista, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Agricultural University CAH Dronten w Holandii. W 2004 r. obronił doktorat. W 2009 r. ukończył na SGGW studia podyplomowe z pedagogiki. W 2018 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.