Początki legendarnego zespołu Sztywny Pal Azji

Wypowiedź Jarosława Kisińskiego, lidera zespołów Sztywny Pal Azji i KISSINSKY

– Sztywny Pal Azji, w którym gram do dzisiaj, to był zespół zrobiony nie dla kariery czy dla pieniędzy, tylko postanowiłem po prostu założyć zespół, z którym pojedziemy na wakacje i będziemy grać na ulicach. (..) Od razu po naszym sukcesie w Jarocinie zaczęły się wywiady i później propozycje koncertów. Pierwszy z nich zagraliśmy w Warszawie w klubie „Riviera Remont”. I to był właśnie nasz pierwszy wielki sukces – tłum ludzi, muzyków, dziennikarzy – mówi Jarosław Kisiński, lider zespołu Sztywny Pal Azji, a ostatnio także zespołu KISSINSKY.

Jak wyglądał sceniczny debiut Jarosława Kisińskiego?

– Moim pierwszym debiutem na dużej scenie był koncert z zespołem Instytucja w 1982 r. na Hali Wisły w Krakowie, kiedy zagraliśmy koncert z Lady Pank i Lombardem. To było niesamowite, ponieważ nasz ówczesny wokalista zachorował tuż przed koncertem na żółtaczkę. No i byliśmy w kropce. Ale udało się, zrobiliśmy porwanie ze szpitala. Nasz znajomy podjechał garbusem pod szpital, wokalista wybiegł w piżamie, przebrał się w samochodzie, a potem zaśpiewał koncert i oczywiście po koncercie od razu do szpitala. Chyba jeszcze zdążył na obchód lekarski, z tego co pamiętam – wspomina Kisiński.

A także:

  • Kim Jarosław Kisiński chciał zostać w dzieciństwie?
  • Ile miał lat, kiedy zaczął pisać swoje pierwsze piosenki?
  • W jaki sposób uczył się grać?

Jarosław Kisiński – lider i współzałożyciel zespołów Sztywny Pal Azji i KISSINSKY.Gitarzysta, autor tekstów, kompozytor, wokalista, a także saksofonista.

Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie saksofonu. Jego profesjonalny debiut sceniczny miał miejsce w 1982 roku (koncert w krakowskiej hali Wisły z zespołem Instytucja). W 1986 r. razem z Leszkiem Nowakiem założył legendarny Sztywny Pal Azji. Odpowiada za największe przeboje zespołu, takie jak „Wieża radości, wieża samotności” jako autor tekstów oraz współautor muzyki. W 2021 r. ukazała się płyta „Koniec czy początek”, debiutancki album grupy KISSINSKY  – nowej formacji, którą założył wraz z Wojtkiem Wołyniakiem.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.