ASP to nie szkoła geniuszy

Wypowiedź prof. Lecha Majewskiego, grafika i plakacisty, wykładowcy ASP w Warszawie

Liternictwo, typografia, projektowanie fontów, robienie filmów (w tym animowanych), multimedia, projektowanie czasopism, książek i ilustracji – w tych dziedzinach sztuki graficznej można się kształcić na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak zaznacza uznany grafik i plakacista prof. dr hab. Lech Majewski (absolwent, a obecnie wykładowca Wydziału Grafiki ASP), nawet 95% absolwentów tego wydziału pracuje w zawodzie. – Niektórzy sięgają bardzo wysoko, a niektórzy trochę niżej, ale uprawiają zawód. ASP to nie jest szkoła geniuszy. Tu się pojawiają geniusze, ale jest to szkoła artystyczna kształcąca młodzież wysoko uzdolnioną i do tego sprowadzają się egzaminy wstępne – mówi prof. Majewski. Podkreśla również, że nabywane przez studentów umiejętności mogą im się później przydać w wielu dziedzinach.

Jak sprawdzić, czy mamy szansę na studiowanie kierunków artystycznych? – Egzaminy na każdy wydział są bardzo specjalistyczne, dlatego na wydziałach są specjalne kursy i przeglądy przygotowujące chętnych do zdania egzaminu. Egzamin na Wydział Grafiki różni się np. od egzaminu na architekturę wnętrz – tłumaczy prof. Lech Majewski. Począwszy od grudnia, dwa razy w tygodniu na wszystkich wydziałach odbywają się natomiast konsultacje, na których każdy chętny może zaprezentować swoje prace oraz usłyszeć, co powinien robić dalej. – To dość ważna rzecz, bo tym sposobem czasami ci bardzo zdolni ludzie nie są zagubieni. Będzie można się dowiedzieć, czym jest egzamin i jak się do niego przygotować – zapewnia prof. Majewski.  

Jaka przyszłość czeka absolwenta Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie? Więcej w nagraniu.

Autor:

prof. dr hab. Lech Majewski – grafik, plakacista. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a obecnie wykładowca tego wydziału.

Specjalizuje się w dziedzinie grafiki wydawniczej i reklamowej, plakatu, grafiki i rysunku. Jest profesorem macierzystej uczelni, prowadzi zajęcia w Pracowni Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Bierze udział w licznych prezentacjach i konkursach plakatu na całym świecie. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, Międzynarodowego Salonu Plakatu w Paryżu, Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, w konkursach PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.