Jak zostać wybitnym artystą?

Wypowiedź Rafała Olbińskiego, malarza, grafika i plakacisty

O czym powinien pamiętać aspirujący artysta? – To, co robimy, musi naprawdę wypływać z naszych emocji, przekonań, osobowości. Sztuka powinna być jakby przedłużeniem, częścią „nas”. Jeżeli to jest sztuka, która wynika z tego, że naśladujemy modny styl czy naśladujemy kogoś – to nie jest sztuka – mówi Rafał Olbiński, znany malarz, grafik i plakacista. – Oczywiście możemy jako uczniowie czy studenci naśladować, inspirować się czymś, możemy się uczyć nawet kopiując kogoś, ale potem zawsze musimy dodać do tego siebie – zaznacza.

Według Olbińskiego, artyści nie przechodzą na emeryturę. – My oddychamy, codziennie pijemy kawę i codziennie coś tworzymy. Nie ma tak, jak kiedy jestem np. inżynierem architektem i idę na emeryturę, a potem np. łapię ryby – wyjaśnia artysta, który sam jest absolwentem architektury na Politechnice Warszawskiej, jednak nie związał z tym kierunkiem swojej zawodowej przyszłości. Jak powtarza Olbiński za Markiem Twainem, największym szczęściem w życiu, szczególnie dla artysty, jest bycie zajętym.

Jakie rady dla przyszłych artystów ma Rafał Olbiński? Więcej w nagraniu.

Autor:

Rafał Olbiński – malarz, grafik, plakacista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Artysta wszechstronny. Zajmuje się ilustracją, malarstwem, grafiką, projektowaniem plakatów, a także scenografią. Jeden z przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość charakteryzuje indywidualny, niepowtarzalny styl, nieco z pogranicza symbolizmu i surrealizmu. Zdobył ogromne uznanie na całym świecie. W latach 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Był wykładowcą School of Visual Arts w Nowym Jorku. Prace Rafała Olbińskiego są eksponowane w licznych galeriach i muzeach, tj. Biblioteka Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Za swoją twórczość uhonorowany ponad 150 nagrodami.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.