Na co musi być gotowy kierowca rajdowy?

Wypowiedź Krzysztofa Hołowczyca, kierowcy rajdowego

– To gonienie króliczka jest cudowniejsze niż złapanie go w końcu. Dlatego tak bardzo wracam do tego sportu, gdzie już parę razy mówiłem: dość, już mnie wszystko boli, mam połamany kręgosłup i pewne rzeczy już nie działają w tym organizmie, a chwilę później wystarczy złapanie jakiegoś dobrego nastroju, coś się dzieje i nagle chcesz jechać dalej i nie możesz bez tego żyć. Ja po prostu bez adrenaliny nie żyję! – mówi Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

Co powinien wiedzieć dobry kierowca rajdowy?

– Przede wszystkim mieć świadomość, że robię coś, co jest niebezpieczne i ryzykowne. Trzeba to ryzyko spokojnie opanować i mieć świadomość, że mogę wypaść z drogi, ale to wcale nie znaczy, że to koniec. Ale jeżeli tylko się boisz, to zostań w domu i już nie jeźdź w rajdach. Dla odmiany ktoś, kto się w ogóle nie boi, też nie ma racji bytu, bo prędzej czy później wypadnie z drogi, tak że zaboli albo w ogóle zgaśnie światło – ostrzega Hołowczyc.

A także:

  • Jak zaczęła się przygoda Krzysztofa Hołowczyca ze światem rajdów?
  • Czy istnieje uniwersalna droga do kariery kierowcy rajdowego?
  • Jaki główny problem mają młodzi rajdowcy?

Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy, mistrz Europy.

Najbardziej utytułowany polski kierowca wyścigowy. Trzykrotny rajdowy mistrz Polski (1995, 1996, 1999), mistrz Europy (1997), trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski. Uczestniczył w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata, zarówno w samochodach WRC, jak i grupy N oraz w Rajdzie Dakar. Największe sukcesy odnosił z pilotem Maciejem Wisławskim. Startował również w rajdach cross-country. W 2008 zajął 2. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, w 2010 zdobył FIA International Cup for Cross-Country Bajas, a w 2013 Puchar Świata FIA w rajdach terenowych. W latach 2007-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W 2012 r.został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej motoryzacji. W tym samym roku ukazała się jego książka „Piekło Dakaru”. W 2015 r. ogłosił zakończenie kariery.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.