Czym zajmuje się sommelier?

Wypowiedź Tomasza Koleckiego, Wiceprezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

– Sommelier zajmuje się doradzaniem gościom, dobieraniem win do potraw, do gości i do okazji – w restauracji lub hotelu. I to jest jego główna działalność – mówi Tomasz Kolecki, profesjonalny sommelier, Wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Jak zostać sommelierem?

– Nie trzeba mieć certyfikatu, żeby wykonywać pracę sommeliera. Ale zawsze pojawiają się wątpliwości, czy robimy to dobrze i na jakim poziomie jesteśmy. Dlatego wstąpienie do Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, czyli już sama rozmowa kwalifikacyjna, daje nam pewną orientację. Później czeka nas podejście do kilkustopniowego egzaminu – wyjaśnia Kolecki.

A także:

  • Jak zdobywać doświadczenie jako sommelier?
  • Co odróżnia sommeliera od pozostałych ekspertów winiarskich?
  • Co jest najważniejsze w tym zawodzie?

Tomasz Kolecki – Wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, hydrosommelier. Profesjonalny sommelier, certyfikowany egzaminem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Posiada prestiżowy Diploma Association de la Sommellerie Internationale oraz Water Codex Diploma Hydrosommelier.

Sommelier z ponad 20-letnim doświadczeniem, czterokrotny Mistrz Polski Sommelierów.  Uczestnik wielu finałów Mistrzostw Europy i Świata Sommelierów. Członek Komisji Dydaktycznej Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Funkcję arbitra pełnił m.in. na Mistrzostwach Polski Sommelierów (Warszawa) czy International Wine & Spirit Competition (Londyn). Jest także felietonistą oraz autorem wielu kart win, w tym nagradzanych przez magazyn Wine Spectator.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.