Jak zostać żołnierzem zawodowym?

Wypowiedź płk Piotra Gąstała, byłego dowódcy JW GROM, prezesa zarządu Fights On

– Sam trafiłem do wojska inaczej, niż to się zwykle odbywa, bo pomimo tego, że chciałem się do niego dostać, nie zdecydowałem się zdawać do szkoły wojskowej. Zamiast tego zdawałem na prawo na Uniwersytet Warszawski. I muszę powiedzieć – to, że na to prawo się nie dostałem, to jest moja klęska, którą najmilej w życiu wspominam. Wojsko pochwyciło mnie na dwa lata do służby zasadniczej i ta służba otworzyła mi oczy na to, jak naprawdę wojsko wygląda – wspomina płk Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM, a obecnie prezes zarządu Fights On.

Co powinien wiedzieć przyszły żołnierz zawodowy?

– Służba wygląda różnie. Przede wszystkim każdy młody człowiek, który chce trafić do wojska, musi zdawać sprawę z tego, że kończy się w tym momencie jego wolność. Tutaj to dowódca jednostki czy dowódca sił zbrojnych decyduje o naszym losie – do jakiej jednostki trafimy i gdzie wyjedziemy. Ale oddając swoją wolność, zyskujemy inne przywileje, jak chociażby ten wcześniejszy wiek emerytalny, że po 25 latach służby możemy przejść na emeryturę – wyjaśnia Gąstał.

A także:

  • Kto namówił Piotra Gąstała do spróbowania swoich sił w GROM-ie?
  • Czy wojsko to miejsce dla indywidualistów?
  • Co jest najwyższą wartością w wojsku?

płk Piotr Gąstał – były dowódca JW GROM, prezes zarządu Fights On. Absolwent politologii oraz studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Warszawskim, a także studiów podyplomowych w Naval Postgraduate School w Monterey (USA).

Służbę w Jednostce Wojskowej GROM  rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespołach bojowych. Pełnił obowiązki m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy jednostki, a w latach 2011-2016 dowódcy JW GROM. Brał udział w koordynowaniu współpracy GROM-u z zagranicznymi partnerami oraz wykonywał zadania poza granicami kraju (na Haiti, we Wschodniej Slawonii, Kosowie i Iraku). Ukończył wiele zagranicznych i krajowych kursów specjalistycznych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność czy Gwiazdą Iraku. W sprawach bezpieczeństwa i terroryzmu wielokrotnie doradzał polskim władzom. Posiada stopień mistrzowski w karate

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.