– Jeżeli ktoś uważa, że dobrze pisze i dostaje sygnały z zewnątrz, że to, co napisał, jest łatwe, lekkie, przyjemne, ale jednocześnie zawiera jakąś głębszą treść – warto żeby się nad tym zastanowił – mówi Marcin Brzeziński, historyk i pisarz. Podkreśla, że oprócz kursów i szkoleń z zakresu pisania, które są oczywiście wskazane, bardzo istotne jest sięganie po różnorodne gatunki literatury – żeby zobaczyć, jak się pisało kiedyś, a jak dzisiaj, jak ewoluował język pisarzy. Nie można się także zrażać krytyką. Jego zdaniem, krytyka może być bardzo konstruktywna i pomocna, zwłaszcza w kształtowaniu własnego stylu.
– Studiowanie przedmiotów ścisłych nie wyklucza tego, że ktoś ma lekkie, świetne pióro i potrafi pisać tak, żeby innych zainteresować – zaznacza Brzeziński, który sam ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nie związał z nimi swojej zawodowej przyszłości. – Zawsze mnie interesowała historia i to był ten temat, który lubiłem zgłębiać. Zaczęło się od tego, że spotykałem osoby albo trafiałem na jakieś tematy, które mnie fascynowały. I zawsze chciałem się tą wiedzą podzielić, żeby ona gdzieś nie przepadła – przyznaje Marcin Brzeziński.
Jak rozwijać swój warsztat pisarski? Od czego warto zacząć? Więcej w nagraniu.
Autor:
Marcin Brzeziński – historyk, pisarz i autor wystaw fotograficznych. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się losami polskiego ziemiaństwa, zgłębiając dzieje polskich rodów i ich rezydencji. Interesuje się starą fotografią i historią przedwojennej Warszawy. Autor i współautor kilku książek, m.in. „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia” (2013), „Kaplica grobowa Łubieńskich i Sobańskich na cmentarzu w Wiskitkach” (2020).