– Ja tak rozumiem sztukę, że to jest jakaś działalność, która oczywiście z jednej strony musi działać na zmysły estetyczne, ale też musi poruszać odbiorcę. I idealnie by było, gdyby dokonywała drobnej przemiany albo wywoływała w widzu jakąś refleksję – mówi Mariusz Wilczyński, twórca i reżyser animacji, malarz, performer, scenograf, absolwent malarstwa i drzeworytu na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
A kiedy można powiedzieć, że animacja jest sztuką?
– Wtedy, kiedy podejmuje takie zadania, jakich podejmują się artyści, czyli – nie iść z prądem, nie iść według utartych schematów, starać się znaleźć swój osobisty, oryginalny język na wyrażenie pewnych treści, które mogą być dla ludzi ważne i mogą być odkrywcze. I wtedy, kiedy przestaje być „produktem”. (…) Czyli kiedy robimy coś, na co często właśnie nikt nie czekał, co jest zaskakujące, co pobudza do jakiegoś myślenia, do jakichś wniosków – uważa Wilczyński, autor pełnometrażowego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, pierwszego filmu animowanego, który zdobył Złote Lwy na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2020 r.). Pracował nad nim 14 lat.
A także:
- Dlaczego Mariusz Wilczyński zajął się tworzeniem animacji?
- Co czuł, kiedy odbierał Złote Lwy dla najlepszego filmu, po raz pierwszy przyznane produkcji animowanej?
- Nad jakimi projektami aktualnie pracuje?
Mariusz Wilczyński – twórca i reżyser filmów animowanych, teledysków i krótkich form telewizyjnych. Malarz, performer, scenograf, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Absolwent malarstwa i drzeworytu na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Po studiach w łódzkiej ASP aktywny był jako malarz i performer. Przygodę z filmem rozpoczął od małych form użytkowych dla telewizji, a pierwsze filmowe nagrody zdobywał za animowane teledyski. Filmem animowanym zaczął interesować się w 1996 roku, będąc w tej dziedzinie samoukiem. Praktyczną szkołą animacji było dla niego rysowanie wymyślonych przez siebie „Księgoklipów” (wideoklipów do książek) dla programu „Goniec Kulturalny” (TVP1), których stworzył ponad 200, oraz teledysków animowanych. Tworzy swoje filmy sam: jest autorem scenariuszy, reżyserem, charakterystycznym rysownikiem, animatorem, operatorem kamery, nierzadko autorem muzyki. Był autorem pierwszej animowanej oprawy plastycznej kanału TVP Kultura. Uczył malarstwa i rysunku oraz animacji klasycznej w Kunstunivestitetat w Linzu i ASP w Łodzi. Od 2007 r. wykłada animację w PWSFTViT w Łodzi, gdzie w 2009 r. obronił doktorat. Autor pełnometrażowego filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował 14 lat. To pierwszy film animowany, który zdobył Złote Lwy na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2020 r.). „The New York Times” nazwał Wilczyńskiego „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”.