Znany reżyser: „Chciałem stworzyć film o pielęgniarkach, zrobiłem o starych ludziach w szpitalu”

Wypowiedź Tomasza Wolskiego – reżysera, operatora, montażysty

– Ja tematy znajduję wtedy, kiedy biorę prysznic i obieram ziemniaki. Kiedy mój umysł zaprogramowany jest na coś innego, zaczynam przetwarzać: co mnie ostatnio zdenerwowało, co mnie nurtuje – tak o swoim procesie twórczym opowiedział AZiR Tomasz Wolski, reżyser, operator, montażysta.

Szczególne miejsce w sercu filmowca zajmują dokumenty. – Swój pierwszy film „Klinika” zrealizowałem dlatego, że chciałem zrobić film o pielęgniarkach. (…) Proces zaprowadził mnie w kompletnie inne miejsce – mówi Wolski. Jakie? Posłuchaj arcyciekawej rozmowy z wielokrotnie nagradzanym twórcą filmowym!

• Który z etapów produkcji Tomasz Wolski lubi najbardziej?
  • Czy filmy dokumentalne potrafią zmienić rzeczywistość?

Tomasz Wolski – reżyser, operator i montażysta. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Uczestnik Berlinale Talent Campus oraz warsztatów Berlin Today Award, programu EKRAN+ w Szkole Wajdy. Stypendysta programu „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).