Czym zajmuje się burmistrz?

Wypowiedź Dariusza Kacprzaka, zastępcy burmistrza dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

– Zawód burmistrza to przede wszystkim aktywne działanie wśród społeczności lokalnej. Oczywiście nie robię tego sam, ale przestrzał tej pracy jest bardzo duży – począwszy od twardych inwestycji kubaturowych czy drogowych, po pomoc społeczną i oświatę. Czyli de facto trzeba znać się na wielu rzeczach albo mieć wokół siebie bardzo dobrą kadrę urzędniczą, która wspomaga burmistrza. Burmistrz nie jest od tego, żeby wiedzieć wszystko i żeby na wszystkim się znać – my mamy sprawnie zarządzać urzędem, aparatem urzędniczym i tym, co dzieje się w sferze lokalnej – wyjaśnia Dariusz Kacprzak, zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Jaka wiedza pomaga w pełnieniu tej funkcji?

– Na stanowiskach burmistrzów bardzo często spotykamy prawników, bo jako burmistrzowie mamy do czynienia z umowami, z postępowaniami przetargowymi. To są rzeczy, które naprawdę warto wiedzieć, bo to przede wszystkim w tych aspektach burmistrz może popełnić błąd. Cała reszta to ustawianie pewnych planów, pewnej ideologii i sposobu działania – uważa Kacprzak, który sam jest absolwentem m.in. prawa na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie.

A także:

  • Które kierunki studiów mogą pomóc przyszłemu burmistrzowi?
  • Czym zajmuje się urząd dzielnicy?
  • Jaki powinien być dobry samorządowiec?

Dariusz Kacprzak – zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim i prawa na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Ukończył też studia podyplomowe MBA w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Warszawie, podyplomowe studia z zarządzania w administracji na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz studia doktoranckie z zakresu zarządzania na tej samej uczelni.

Pracował jako prywatny przedsiębiorca, członek zarządu spółek prawa handlowego i pracownik administracji samorządowej, m.in. jako dyrektor biura warszawskiego Ratusza. Był wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Zarządzania Nieruchomościami im. Polanowskiego w Warszawie. Współautor komentarza do ustawy o pracownikach samorządowych oraz autor i współautor artykułów z zakresu samorządu terytorialnego. Był zastępcą burmistrza dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy (2014-2017) i zastępcą burmistrza dzielnicy Białołęka (2017-2018). Jest jednym z warszawskich liderów Bezpartyjnych Samorządowców.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.