Pisarz a scenarzysta – czym różni się ich praca?

Wypowiedź Katarzyny Bondy, pisarki i dziennikarki

– Przede wszystkim scenarzysta pracuje w zespole – to, co on zapisze, jest właściwie nieważne, tzn. fraza, język i to, co dla pisarza jest najważniejsze, czyli styl, ta „pieczęć” autorska, nie ma żadnego znaczenia, dlatego że scenariusz ma rolę służebną. To reżyser robi film, a scenarzysta działa „usługowo” (…) Kompozycja dla pisarza jest czymś… to wtedy on jest demiurgiem, to on stwarza świat, a scenarzysta musi patrzeć na to bardziej analitycznie – uważa Katarzyna Bonda, pisarka, a także absolwentka scenariopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.  

Jak wyglądało studiowanie scenariopisarstwa?

– Polegało to na tym, że oglądaliśmy filmy i potem o nich rozmawialiśmy – ze wszystkimi największymi reżyserami, ze scenarzystami, z pisarzami. Dla mnie to właściwie nie było studiowanie, tylko rodzaj… doświadczenia duchowego. Zajmowaliśmy się analizą tego, czego pragnie człowiek, jak wygląda stawka życie kontra śmierć, co tak naprawdę jest ważne – wspomina Bonda.

  A także:

  • Dlaczego Katarzyna Bonda poszła na scenariopisarstwo?
  • Czego najbardziej nie lubi w pracy scenarzysty?
  • I dlaczego nie chciała napisać scenariusza do „Żywiołów Saszy – Ogień”?

Katarzyna Bonda – pisarka, najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce, wcześniej dziennikarka. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.  

Autorka serii kryminalnych z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Nikt nie musi wiedzieć”) oraz z profilerką Saszą Załuską („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony Pająk”), a także powieści kryminalnych inspirowanych prawdziwymi historiami: „Miłość leczy rany” i „Miłość czyni dobrym”. Ma w dorobku również dokumenty kryminalne: „Polskie morderczynie” oraz „Zbrodnia niedoskonała” i „Motyw ukryty”, napisane wspólnie z Bogdanem Lachem. Do tej pory książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym 2,5 miliona egzemplarzy. Wydawane są w 15 krajach. Na podstawie „Lampionów” powstał serial „Żywioły Saszy” emitowany przez stację TVN.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.