O dziennikarstwie i studiowaniu

Fragment wykładu gościnnego Kuby Wojewódzkiego w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach

  • Ja naprawdę jestem dziennikarzem. Owszem, wygłupiam się w telewizji, ale zawsze mi się wydaje, że przemycam jakąś myśl, że to nie jest tylko pusty kabaret, że to nie jest tylko żart bez treści. Kiedy staję przed kamerą, chcę ludziom coś powiedzieć – mówi w czasie gościnnego wykładu w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach Kuba Wojewódzki, podkreślając: Nie ma jednej metody uprawiania dziennikarstwa. Każdy musi znaleźć własny język.
  • Żyjemy w czasach, w których nie podejmuję się zdefiniowania zawodu dziennikarza. Nie potrafię powiedzieć, kim dziś jest dziennikarz. Według encyklopedii to ktoś, kto zbiera, przetwarza i przekazuje innym ludziom informacje o świecie. Ale dziś dziennikarzem jest Kamil Durczok i Agnieszka Frykowska, która od 20 lat opowiada jak fajnie było w jacuzzi. Dziennikarzem jest Monika Olejnik i była narzeczona Radka Majdana, która robi wywiad z własną małpką. To też jest dziennikarstwo. Dziennikarzem jest Wojtek Jagielski, były korespondent Gazety Wyborczej w Afganistanie i dziewczyna z portalu plejada, która idzie na premierę sztuki teatralnej i pyta aktorki, jakie mają buty, jakie mają kiecki. Ten rodzaj tandety, której podobno oczekuje widz, to najbardziej przerażający gatunek dziennikarski dzisiaj. Ale jest to bardzo kuszący rodzaj dziennikarstwa, bo ci dziennikarze, którzy łamią zasady etyki i moralności są najlepiej opłacani. Bo dziś ci, którzy mówią o etyce dziennikarskiej, stają się śmieszni – opowiada gwiazdor telewizji.

Autor:
Kuba Wojewódzki to dziennikarz muzyczny, telewizyjny, radiowy i prasowy, publicysta, satyryk, felietonista, celebryta, showman i perkusista. Związany z telewizją TVN i tygodnikiem „Polityka”.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.