Dobry dziennikarz musi mieć kręgosłup moralny

Wypowiedź Tomasza Wołka, dziennikarza, publicysty politycznego i komentatora sportowego

Jak być dobrym dziennikarzem? – Trzeba mieć przede wszystkim ciekawość życia. Interesować się wieloma rzeczami oraz mieć w miarę możności jakąś swoją specjalność, dziedzinę, w której można być dobrym i w której można się wyróżnić. A zarazem należy być na tyle wszechstronnym, żeby swobodnie poruszać się po znacznie szerszej przestrzeni – uważa Tomasz Wołek, dziennikarz, publicysta polityczny i komentator sportowy. Jak podkreśla, dobry dziennikarz powinien nienagannie władać językiem polskim. Niezwykle istotne jest więc czytanie książek, dzięki któremu można się nauczyć nie tylko poprawnej polszczyzny, ale także jasnego i logicznego mówienia. Zdaniem Tomasza Wołka dobry dziennikarz powinien być również uczciwym człowiekiem. – Taka niezbędna uczciwość wewnętrzna jest koniecznym warunkiem, żeby być dobrym, prawdziwym dziennikarzem – zauważa.

Tomasz Wołek, z wykształcenia historyk i absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, choć mówi  o sobie, że „historykiem był tylko raz”, zdecydowanie zachęca do wybierania tego kierunku. Jak podkreśla, studiowanie historii nie musi oznaczać wiązania z nią zawodowej przyszłości. – Imałem się w życiu różnych zajęć. Byłem dziennikarzem, spikerem – wszystko to przychodziło mi z dużą łatwością, a historia dawała rodzaj wszechstronności i pozwalała mierzyć się z bardzo różnymi wyzwaniami – zaznacza Wołek.

Jak przebiegała kariera zawodowa Tomasza Wołka? Więcej w nagraniu.

Autor:

Tomasz Wołek – dziennikarz, publicysta polityczny, komentator sportowy. Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim.

Karierę zawodową zaczynał jako nauczyciel w szkole średniej. Pracował jako rzecznik prasowy Lechii Gdańsk oraz Arki Gdynia. Współpracował z redakcją sportową TVP. Redaktor i publicysta prasy sportowej („Przegląd Sportowy”, „Piłka Nożna”), katolickiej („Więź”, „Tygodnik Powszechny”, „Królowa Apostołów”) i podziemnej („Bratniak”, „Polityka Polska”). W latach 1990-95 zastępca, a następnie redaktor naczelny „Życia Warszawy”, a później dziennika „Życie”. Autor książek „Mexico Catolico”, „Copa America”, współtwórca (ze Stefanem Kisielem) „Abecadła Kisiela”. Publikuje w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”. Laureat Nagrody Kisiela. W 2020 r. ukazał się zbiór felietonów jego autorstwa pt. „Historia pewnej prowokacji”.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.