Jak wygląda praca w tabloidzie?

Wypowiedź Jana Bolanowskiego, redaktora prowadzącego „Fakt Biznes”

Jak wygląda praca w tabloidzie? – Chodzi o to, żeby o skomplikowanych sprawach pisać w taki sposób, żeby wszyscy zrozumieli. I to jest trudniejsze. Nie jest trudno pisać o finansach dla gazety specjalistycznej, znacznie trudniej jest napisać tak, żeby zrozumiała „ciocia na imieninach” czy czytelnik „Faktu”. I to jest naprawdę fajne wyzwanie. Ogranicza nas też forma, bo te teksty są krótsze, więc trzeba być bardziej konkretnym, jeśli chodzi o język – tłumaczy Jan Bolanowski, redaktor prowadzący „Fakt Biznes”.

Jak dobierane są tematy w „Fakcie”? Przede wszystkim pod kątem tego, co jest ważne dla czytelników. Pomaga w tym doświadczenie, ale też badania i burze mózgów na kolegiach redakcyjnych. – Staramy się trzymać zawsze rękę na pulsie. Zarówno gazeta codzienna, jak i portal, to wydawnictwa newsowe – podkreśla Bolanowski. I chociaż samych newsów jest sporo, są też  tzw. evergreeny, czyli kwestie ciągle aktualne, o których można pisać zawsze, jak np. zmiany w podatkach.

Jak wyglądała zawodowa droga redaktora prowadzącego „Fakt Biznes”? Jak rozpocząć staż w redakcji „Faktu”? Więcej w nagraniu.

Autor:

Jan Bolanowski – redaktor prowadzący „Fakt Biznes”, dziennikarz (głównie ekonomiczny). Absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W mediach pracuje od 2011 r. Doświadczenie na stanowiskach redaktora i wydawcy zdobywał m.in. w Wirtualnej Polsce, Money.pl, Biztok.pl, Forsal.pl. Był szefem działu „Porady” w „Fakcie”. Od 2015 r. szef Zespołu Konsumenckiego w Fakt24.pl i w dzienniku „Fakt”. Prowadzi internetowy program wideo „Na Gazetkach”.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.