Dziennikarz powinien mieć ostrość spojrzenia

Wypowiedź Jacka Zalewskiego, publicysty „Pulsu Biznesu”

– Najważniejsze chyba dla wszystkich chętnych do zawodu dziennikarskiego jest nieczekanie na żaden dyplom, tylko zabieranie się do tej działalności od razu (…). Zawód dziennikarza, po przemianach w Polsce, społeczno-politycznych, ale przede wszystkim technologicznych, jest takim, który najbardziej się zdemokratyzował, zszedł pod strzechy. W tej chwili dziennikarzem jest w mediach społecznościowych niemal każdy, kto wyciąga komórkę i relacjonuje jakieś wydarzenie – mówi Jacek Zalewski, publicysta „Pulsu Biznesu”, absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Głowna Handlowa).

Jakie predyspozycje powinien mieć dobry dziennikarz?

– To zależy oczywiście od specjalizacji. Inne cechy musi mieć ktoś w portalu plotkarskim, a zupełnie inne w czasopiśmie naukowym. Ja mogę mówić tylko za siebie – moja najważniejsza cecha to ostrość spojrzenia (…) Moim ulubionym gatunkiem literackim jest pisanie krytycznie o władzy – zawsze tej aktualnej – deklaruje Zalewski.

A także:

  • Do czego dziennikarzowi potrzebne są studia?
  • Czy dziennikarz powinien studiować dziennikarstwo?
  • Dlaczego tak ważna jest „ostrość spojrzenia”?

Jacek Zalewski – publicysta „Pulsu Biznesu”. Absolwent Planowania i Finansowania Gospodarki Narodowej w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH).

W „PB” pracuje od 1999 r. Pisze komentarze na styku biznesu, polityki i wydarzeń społecznych. Towarzysząc prezydentom i premierom obsługiwał wiele szczytów UE, NATO i ONZ (klimatycznych). Otrzymał dziennikarskie wyróżnienia od Pracodawców RP, Business Centre Club i Krajowej Izby Gospodarczej.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.