Czytać, słuchać, mówić o stosunkach międzynarodowych i nie bać się własnego głosu

Wypowiedź Sławomira Majmana, wicedyrektora Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego

– Większość pracowników polskiej służby zagranicznej nie kończyła stosunków międzynarodowych z powodu pewnej słabości naszych uczelni i niewielkiej liczby absolwentów w tej dziedzinie – przyznaje Sławomir Majman, wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, były prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jego zdaniem, jeśli chce się studiować stosunki międzynarodowe, warto rozważyć wyjazd na studia do Moskwy, Wiednia, Stanów Zjednoczonych lub Chin, ponieważ polskie uczelnie nie zapewniają odpowiedniego rozmachu i globalnego spojrzenia na świat.– To spojrzenie można dostać tylko w krajach, które uprawiają politykę globalną albo mają historyczne korzenie takiej polityki – zaznacza absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

Były prezes PAIiIZ podkreśla również, jak ważne na drodze kariery dyplomatycznej jest śledzenie możliwości stypendialnych i grantowych w zakresie stosunków międzynarodowych oraz zdecydowanie się na konkretną specjalizację w tej dziedzinie.

Jak rozwijać się w dziedzinie dyplomacji? Czy w Polsce brakuje specjalistów w zakresie stosunków międzynarodowych? Więcej w nagraniu.

Autor:

Sławomir Majman –wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich. Absolwent Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

Menedżer, dziennikarz, doradca ds. zagranicznych Prezydenta Pracodawców RP. W latach 2009-2016 był prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA. Polski Komisarz Generalny EXPO w Mediolanie i Szanghaju. Był również Naczelnym Dyrektorem Europejskich Inwestycji Strategicznych w Dentons Europe. Autor ponad 800 publikacji z dziedziny polityki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.