Co daje studiowanie historii?

Wypowiedź Tomasza Wołka, publicysty politycznego i komentatora sportowego.

Jaki pożytek przynosi studiowanie historii? – Historyk, jeżeli to studiowanie traktuje poważnie, ma szansę zdobyć możliwie szerokie horyzonty. Nie chodzi o to, żeby znać się na wszystkim jednakowo dobrze, bo to jest niemożliwe, ale jest on w stanie poruszać się w różnych, nieraz bardzo od siebie odległych, dziedzinach – uważa Tomasz Wołek, publicysta polityczny i komentator sportowy. Według niego, historia to również szansa spotkania w murach uczelni ciekawych ludzi, zarówno wśród wykładowców, jak i studentów.

– Oczytanie i wiedza pozwalają lepiej zrozumieć różne inne światy, państwa, narody. Nie zrozumiemy np. obolałości dzisiejszych Węgrów, ich traum czy frustracji, nie znając postanowień Traktatu w Trianon z 1920 r., który odebrał Węgrom 2/3 ich terytorium. Ta rana się nie zabliźniła. To pozwala lepiej rozumieć reakcje współczesnych Węgrów. (…) Jeżeli jesteśmy w jakimś kraju, to znając jego historię, lepiej rozumiemy jego specyfikę, tradycję czy zachowanie i obyczaje jego mieszkańców – lepiej tych ludzi rozumiemy. Czyli historia sprzyja lepszemu porozumiewaniu się bardzo różnych ludzi – zaznacza Wołek.

Na czym polegały prawdziwe „ćwiczenia z historii” w czasach studiów Tomasza Wołka? Więcej w nagraniu.

Autor:

Tomasz Wołek – dziennikarz, publicysta polityczny, komentator sportowy. Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim.

Karierę zawodową zaczynał jako nauczyciel w szkole średniej. Pracował jako rzecznik prasowy Lechii Gdańsk oraz Arki Gdynia. Współpracował z redakcją sportową TVP. Redaktor i publicysta prasy sportowej („Przegląd Sportowy”, „Piłka Nożna”), katolickiej („Więź”, „Tygodnik Powszechny”, „Królowa Apostołów”) i podziemnej („Bratniak”, „Polityka Polska”). W latach 1990-95 zastępca, a następnie redaktor naczelny „Życia Warszawy”, a później dziennika „Życie”. Autor książek „Mexico Catolico”, „Copa America”, współtwórca (ze Stefanem Kisielem) „Abecadła Kisiela”. Publikuje w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”. Laureat Nagrody Kisiela. W 2020 r. ukazał się zbiór felietonów jego autorstwa pt. „Historia pewnej prowokacji”.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.