Nie bójmy się inwestować. Wdrożone elementy ESG są fundamentem funkcjonowania spółek. – powiedział podczas I Kongresu ESG Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się nad Polską. Nadzorowana i kontrolowana przestrzeń powietrzna liczy przeszło 334 tys. km2 i jest jedną z największych w Europie. Wprowadzenie działań ESG w branży lotniczej może przynieść spektakularne efekty. – Całą ideę ESG realizujemy tak naprawdę od 2009 roku, co było efektem realizacji europejskich KPI (Key Performance Indicate), które spółka musiała spełnić i stanowią obecnie fundament zrównoważonego rozwoju. – mówił Janusz Janiszewski, prezes PAŻP – Bardzo widocznym efektem był 2019 rok, kiedy wdrożyliśmy przestrzeń lotów swobodnych, która pozwoliła na redukcję wylatanych mil o 6,6 miliona, oraz redukcji emisji CO2 o ponad 80 tysięcy ton.
W procesie realizacji celów zrównoważonego rozwoju, zaangażowani są wszyscy pracownicy, a ich kompetencje mogą w przyszłości wpłynąć realnie na zmniejszanie wpływu środowiskowego spółek. – W PAŻP trwają rekrutacje na stanowiska kontrolerów ruchu, którzy w przyszłości będą menadżerami, którzy w odpowiedni sposób będą zarządzać trajektorią lotu by zapewnić najbardziej ekonomiczny lot. – dodaje Janiszewski – Pracownik zatrudniony w naszej spółce musi pamiętać o pracy zespołowej i działaniu na rzecz zielonego ładu i robienia wszystkiego tak, by samoloty bezpiecznie wykonywały loty. Ważne jest, żeby w tym wszystkim zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, bo bezpieczny i dobrze wynagradzany, dobrze wyszkolony pracownik jest gwarancją bezpieczeństwa pasażerów.