Ekonomista jest od zadawania pytań

Wypowiedź Józefa Orła, prezesa Klubu Ronina

– Przede wszystkim trzeba mieć zielone pojęcie, co to jest ekonomia i po co tam iść – mówi Józef Orzeł, prezes Klubu Ronina, zapytany, czy warto studiować ekonomię. Jak podkreśla, kierunek ten miał w czasach jego studiów, czyli w latach 60., niewiele wspólnego z tym, czym obecnie zajmują się ekonomiści. – Teraz ekonomiści zajmują się gospodarką, zarządzaniem, liczeniem, kontrolowaniem, poprawianiem – wymienia Orzeł, który ukończył ekonometrię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. Zaznacza, że ekonomia to ogromny obszar, a w związku z tym daje możliwość zajmowania się m.in. gospodarką bankową, gospodarką przedsiębiorstwa, własnej firmy czy nawet gospodarką światową.

– Jak ktoś interesuje się tylko pieniędzmi, może zostać finansistą. Ale jak ktoś interesuje się tym, dlaczego ludzie pracują, po co pracują i czy coś z tego mają, to właśnie jest ekonomia – wyjaśnia Józef Orzeł. Według niego, ekonomista jest także od tego, żeby zadawać pytania. Co się opłaca produkować? Co warto robić, a czym się nie zajmować? Co jest opłacalne? A co będzie opłacalne za dwa lata? To tylko niektóre z pytań, na które powinien potrafić odpowiedzieć ekonomista.

Czym różni się ekonomista od informatyka? Więcej w nagraniu.

Autor:

dr Józef Orzeł – prezes Klubu Ronina. Absolwent ekonometrii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Posiada również doktorat z filozofii.

Menedżer, filozof, polityk, poseł na Sejm I kadencji. W latach 1976-1991 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zajmował się także działalnością ekspercką w zakresie promocji i zarządzania projektami oraz był doradcą ministra rozwoju regionalnego. W 1990 znalazł się wśród założycieli Porozumienia Centrum. Długoletni prezes Municipium S.A., wydawnictwa dla administracji publicznej. W 2007 r. założył z Rafałem Ziemkiewiczem prawicowy dyskusyjny klub polityczny „Klub Ronina”. Jeden z założycieli i wiceprezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” oraz od 2019 r. przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji, działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.