Dziś można badać pacjenta na odległość

Wypowiedź Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

– Kiedyś, żeby zdiagnozować chorobę, musieliśmy np. wysłuchać jakieś szmery w płucach. Dzisiaj mamy nowoczesne tomografie komputerowe, rezonans magnetyczny. Dzięki temu dostajemy gotowy wynik, prawie że na dłoni – mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, dyr. Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Według prof. Skarżyńskiego, niezwykle ważne we współczesnej medycynie jest posiadanie różnych predyspozycji, nawet w ramach jednej specjalności. Liczy się również umiejętność wykorzystania tego, co daje współczesny rozwój i nowe technologie. – Takim przykładem jest telemedycyna. Dziś można badać pacjenta samemu, na odległość – zaznacza Skarżyński. Jak wyjaśnia, telemedycyna nie ma jednak nic wspólnego z teleporadami, które pacjentom kojarzą się przede wszystkim z niezbyt pomocną rozmową telefoniczną. – Są urządzenia, które pozwalają zajrzeć do ucha, do krtani, do nosa i obejrzeć je w dużym powiększeniu – znacznie lepiej, niż gdybyśmy mieli pacjenta przed sobą, a nie mieli tych urządzeń – tłumaczy.

Jakie możliwości oferuje współczesna medycyna? Więcej w nagraniu.

Autor:

prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, profesorem honorowym Brigham Young University (USA), profesorem nadzwyczajnym State Medical and Pharmaceutical University Nicolae Testemitanu (Mołdawia) oraz doktorem honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.