– Mój obszar zajmuje się realizacją projektów badawczo-rozwojowych, czyli krótko mówiąc – rozwojem leków – od idei, od pomysłu, do wdrożenia produktu na rynek. Na początku rodzi się idea, która odpowiada na wyzwania współczesnej medycyny, czyli tak naprawdę na oczekiwania pacjentów. My taki lek projektujemy i przystępujemy do pracy nad nim – mówi Anna Terlecka, Dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma.
Jak wygląda proces opracowywania leków?
– Na początku musi powstać kompozycja farmaceutyczna, czyli Dział Formulacji i Technologii pracuje nad tym, aby daną substancję aktywną połączyć odpowiednią technologią, odpowiednim sposobem wytwarzania, z innymi substancjami pomocniczymi. Później należy sprawdzić, czy powstały lek jest odpowiedni jakościowo, a do tego niezbędne są metody analityczne, które przygotowuje dział analityczny – tłumaczy Terlecka.
– Jeżeli jest on jakościowo odpowiedni, prowadzimy badania starzeniowe, czyli tzw. badania stabilności, a więc sprawdzamy, jak długo lek, zapakowany w opakowanie, które potem mają państwo w aptekach, może być przechowywany. Jeżeli wszystkie badania mamy zakończone, wchodzimy w kolejny etap rozwoju, czyli sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności terapii. Do tego służą badania kliniczne – dodaje.
A także:
- Na czym polegają badania kliniczne?
- Jak długo trwa proces rejestracji nowego leku?
- Jakie studia przygotowują do pracy w tym obszarze?
Anna Terlecka – Dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma. Absolwentka biotechnologii na Politechnice Gdańskiej. Posiada dyplom Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Ukończyła także studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku w zakresie Business Managementu oraz Project Managementu.