Najważniejsza w zawodzie dziennikarza jest szeroka wiedza

Wypowiedź Rafała Ziemkiewicza – dziennikarza, publicysty i pisarza

– Trafiłem na polonistykę, ponieważ uważałem, że są to właściwe studia dla pisarza. Okazało się jednak, że to nie są studia dla pisarza, ale dla literaturoznawcy – przyznaje Rafał Ziemkiewicz, komentator polityczny i ekonomiczny.  Jak dodaje, w praktyce są to dwa rodzaje studiów w jednym – na wydziale polonistyki kształci się zarówno nauczycieli, jak i literaturoznawców, krytyków literackich czy promotorów literatury.

– Jeżeli ktoś chce być dziennikarzem i pyta mnie o radę, to pierwsza, podstawowa brzmi: zastanów się jeszcze nad tym i może wybierz coś innego – śmieje się Ziemkiewicz. – To zawód o ogromnych kosztach własnych, które się ponosi i bardzo wąskim marginesie sukcesu – tłumaczy. Dodaje także, że opłaca się być uczciwym i działać w zgodzie z własnym sumieniem. – Dziennikarz, tak samo jak pisarz, wszystko, co ma, to swoje nazwisko – zaznacza.

Według Ziemkiewicza, najważniejsza w zawodzie dziennikarza jest szeroka wiedza i background, a nie same umiejętności fachowe. Jak wyjaśnia, lepszym rozwiązaniem może być ukończenie innych studiów niż dziennikarskie, a później praktyczna nauka zawodu. – Gdybym dzisiaj miał taką decyzję podejmować, to raczej bym właśnie szukał wykształcenia możliwie szerokiego ogólnego, z zamiarem doprecyzowania go potem, w zależności od tego, w jakiej dziedzinie będę się najlepiej czuł – podsumowuje absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Co jest najważniejsze w profesji dziennikarza? Jakie studia warto ukończyć? Więcej w nagraniu.

Autor:

Rafał Ziemkiewicz – dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz fantastycznonaukowy. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od listopada 2020 prowadzi własny kanał na YouTube, gdzie komentuje bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Autor powieści i opowiadań z gatunku science-fiction, a także zbiorów felietonów i książek publicystycznych. Laureat m.in. Nagrody im. Janusza A. Zajdla (trzykrotny), przyznawanej w dziedzinie fantastyki oraz Nagrody Kisiela. Otrzymał również Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Karierę publicystyczną zaczynał jako felietonista „Najwyższego Czasu!”, potem związany był z „Gazetą Polską”. Publikował także m.in. we „Wprost”, „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze” i był felietonistą portalu Interia.pl. Pracował jako dziennikarz radiowy (m.in. w Radiu Wawa, Tok FM, Jedynce i Radiu Puls) oraz telewizyjny (TVP1, TVP Historia, TVP Info). Obecnie publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.