Wyuczony dziś zawód za 10-20 lat nie będzie pewnie istniał

Wypowiedź prof. dr. hab. Michała Kleibera, członka Polskiej Akademii Nauk

– Wszyscy widzimy, że świat, w którym żyjemy, jest pełen chaosu, strasznie dużo w nim znaków zapytania. W związku z tym, prawie wszystkim wydaje się, że jest bardzo trudno cokolwiek zaplanować w obliczu takich niepewności. Ale trzeba pamiętać, że ta niepewność i ta dynamika rozwoju, którą dzisiaj obserwujemy na świecie, oferuje jednocześnie możliwości, które kiedyś nie były takie ważne – mówi prof. dr hab. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.

Jego zdaniem, aby odegrać pewną rolę w obecnym świecie, należy ciągle się uczyć, być bardzo otwartym, elastycznym i gotowym do robienia bardzo różnych rzeczy.  – Musimy pamiętać, że wyuczony dziś zawód po 10-20 latach pewnie w ogóle nie będzie istniał – zaznacza prof. Kleiber. Jak wobec tego dokonać wyboru studiów? Czy wystarczy jeden kierunek?

Więcej w nagraniu wypowiedzi.

Autor:

prof. dr. hab. Michał Kleiber – członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (PAN). Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydziale Matematyki, Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił doktorat i habilitację, a w 1989 r. uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Autor ok. 250 publikacji naukowych i kilku książek poświęconych zastosowaniom nowoczesnych metod komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie. Prezes PAN od 2007 r. do 2015 r. W latach 2001-2005 minister nauki i informatyzacji oraz przewodniczący Komitetu Badań Naukowych. W latach 2006–2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów ze środowiskiem naukowym. We wrześniu 2020 r. powołany na przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Kawaler Orderu Orła Białego.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.