Rozwój muzyczny przydaje się nawet w korporacji

Wypowiedź Janusza Wawrowskiego, światowej sławy skrzypka, dr. sztuk muzycznych, wykładowcy UMFC

– Uważam, że muzyka jest potrzebna każdemu w rozwoju. Powinniśmy dążyć do tego, żeby muzyka była w szkołach. Moim zdaniem duża część społeczeństwa powinna ją traktować jako hobby, jako formę spędzania wolnego czasu – mówi Janusz Wawrowski, skrzypek i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta podkreśla również, jak bardzo rozwijające może być już samo słuchanie muzyki i zostanie melomanem.

– Muzyka uczy nas samodyscypliny, pewnej wrażliwości oraz wpływa korzystnie na rozwój mózgu, także stricte fizjologicznie – uważa Wawrowski. Jak podkreśla, według badań naukowych, rozwój muzyczny dziecka czy nastolatka pomaga w rozwinięciu u niego wielu innych umiejętności, które mogą okazać się później przydatne także w pozaartystycznych zawodach – co ciekawe, nawet w pracy w korporacji.

Jak wcześnie powinniśmy rozpocząć naukę muzyki, jeśli myślimy o profesjonalnej karierze? Kto ma szansę na naukę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina? Więcej w nagraniu.

Autor:

Janusz Wawrowski – światowej sławy skrzypek, doktor sztuk muzycznych i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC). Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Obronił doktorat na Wydziale Instrumentalnym UMFC.

Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu czy Filhamonii Narodowej w Warszawie. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską –„Muzyka na szczytach w Zakopanem” i „Muzyczne przestrzenie w Wielkopolsce”. Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laureat Fryderyka 2017 za płytę „Sequenza”.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.