Rozpracować mordercę – czyli kim jest profiler?

Rozmowa z Janem Gołębiowskim, profilerem kryminalnym

– Praca rzeczywiście jest bardzo ciekawa, mimo że nie wygląda tak sensacyjnie, jak na filmie, bo ja nie biegam z bronią po ulicy i nie gonię seryjnego mordercy. Głównie siedzę przy biurku i czytam akta – mówi Jan Gołębiowski, profiler kryminalny, biegły sądowy, jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych specjalistów pracujących nad profilowaniem sylwetek przestępców w Polsce.

Według niego, pierwowzorem profilerów jest… Sherlock Holmes. – Arthur Conan Doyle na przełomie XIX i XX wieku „sprzedawał” go jako prywatnego detektywa, ale tak naprawdę dzisiaj mógłby być przedstawiany jako profiler – dodaje.

Jak można zostać profilerem?

– W polskich warunkach, póki co, wszyscy są psychologami (…) W Stanach Zjednoczonych profilerami są też kryminolodzy, czyli osoby z wykształceniem prawniczym, ale ze specjalizacją, z ukierunkowaniem na kryminologię – wyjaśnia Gołębiowski.

• Kim właściwie jest profiler kryminalny i na czym polega jego praca?
  • Jak jego działalność pomaga w ujęciu przestępcy?
  • Czym jest profil psychologiczny i jak się go tworzy?

Jan Gołębiowski – psycholog kryminalny, profiler. Wpisany na listę biegłych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Uzyskał tytuł magistra psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (obecnie Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS), ukończył też studium podyplomowe dla biegłych sądowych na Uniwersytecie Śląskim.

Wiedzę w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw zdobywał na kursach w USA. Autor licznych publikacji na ten temat, w tym pierwszej w Polsce monografii dot. profilowania kryminalnego pt. „Profilowanie kryminalne. Wprowadzenie do sporządzania charakterystyki psychofizycznej nieznanych sprawców przestępstw” oraz książki „Umysł przestępcy”. W latach 2005–2008 pracował jako psycholog policyjny w Komendzie Stołecznej, a w latach 2012–2016 na oddziale psychiatrii sądowej w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie. Wykładowca Wydziału Psychologii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Od 2010 prowadzi również szkolenia w ramach Centrum Psychologii Kryminalnej, którego jest właścicielem.