Jak zostać aktorem?

Rozmowa z aktorami Anną Lemieszek i Aleksandarem Milićevićem

Czy można zostać dobrym aktorem bez aktorskiego wykształcenia?

– Oczywiście, że można i nie jest to nowe zjawisko. (…) Niemniej uważam, że przejście szkoły, jeżeli chce się być aktorem, jest potrzebne i bardzo przydatne, ale nie jest niezbędne, bo istnieje wiele innych dróg. Jest egzamin eksternistyczny, można też starać się jak najczęściej chodzić po kawiarniach jak np. Agata Trzebuchowska, która właśnie w ten sposób dostała główną rolę w „Idzie” Pawlikowskiego. Ale takie sytuacje nie zdarzają się często, dlatego mimo wszystko polecam szkołę  – mówi pół żartem, pół serio aktor Aleksandar Milićević, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Jak dostać się do szkoły teatralnej?

– Jak usłyszałam, że zdaje 1300 osób na 22 miejsca, byłam przekonana, że to jest niemożliwe, żebym ja się dostała. Ale spróbowałam i chyba udało się właśnie dzięki temu, że podeszłam do tego z takim totalnym luzem. Po prostu tam weszłam i bawiłam się tym egzaminem. Robiłam, co mi się wydawało, czułam się dobrze, nie zależało mi. Więc jeśli miałabym coś poradzić, to żeby nie kłaść wszystkiego na jednej szali, że „muszę się dostać”, tylko po prostu być i bawić się dobrze – tak Anna Lemieszek wspomina swój egzamin wstępny do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, do której dostała się za pierwszym podejściem.

A także:

  • Czy istnieje (jeden) sposób na nauczenie się aktorstwa?
  • Czy aktor to zawód dla indywidualistów?
  • Jaki Anna Lemieszek i Aleksandar Milićević mają stosunek do aktorów niezawodowych?

Spotkanie z Anną Lemieszek i Aleksandarem Milićevićem  odbyło się na żywo na Facebookowym profilu Akademii Zarządzania i Rozwoju.

Aleksandar Milićević – aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2018 r.). Dotychczasową karierę związał przede wszystkim z filmem – na swoim koncie ma pierwszoplanową rolę rasowego czarnego charakteru w „Czarnym mercedesie” Janusza Majewskiego (2019 r.), Radka Zawadzkiego w dwóch częściach kinowego hitu „Planeta singli”, a także drugoplanowe występy i epizody w takich filmach jak: „Ciemno, prawie noc”, „Mayday” czy „Plan B”. Debiutował na deskach wrocławskiego Teatru Capitol.

Anna Lemieszek – aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2019 r.). Ukończyła również wakacyjny kurs dla aktorów profesjonalnych w The American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku. Współpracowała z Warszawskim Teatrem Soho i Teatrem Syrena. Obecnie aktorka etatowa Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zagrała kilka ról epizodycznych w filmach i w spektaklach Teatru Telewizji.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.