– Każdy z nas, czy tego chce, czy nie, jest odbierany przez całą resztę. Bez względu na to, czy to jest spotkanie kwalifikacyjne do nowej pracy, wystąpienie publiczne, czy nawet spotkanie z przyjaciółmi i wznoszenie w ich otoczeniu toastu, zawsze to jest pewien rodzaj show. Musimy mieć świadomość tego, że to, jak się ruszamy, jak mówimy i czy mówimy wyraźnie, jak gestykulujemy, i wreszcie: jak jesteśmy ubrani – to wszystko robi wrażenie i to wszystko pozostawia pewien ślad w naszych odbiorcach – mówi Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. – Oczywiście nie mówię, żebyśmy sobie tworzyli sztuczny wizerunek i żebyśmy cały czas odgrywali jakąś rolę, ale świadomość tego, że wywieramy jakiś wpływ i wrażenie na otoczeniu, musimy mieć – dodaje.
O czym powinniśmy pamiętać?
– Ludzie są strasznie skupieni na tym, co mają powiedzieć i zupełnie zapominają o tym, jak wyglądają, jak mówią, czy jak wchodzą na scenę, na mównicę albo do pokoju, w którym odbywa się jakieś przesłuchanie. I to jest błąd, dlatego że należy pamiętać przede wszystkim o celu – jaki jest cel mojego spotkania z daną osobą? Czy chcę ją przekonać do tego, żeby przyjęła mnie do pracy, czy chcę ją przekonać, żebyśmy razem zrobili jakiś biznes, czy chcę po prostu zrobić dobre wrażenie na dziewczynie albo na chłopaku. To jest pierwsza rzecz – uświadomienie sobie celu. Cała reszta to tylko dobór środków do tego, by ten cel osiągnąć – podkreśla prezenterka.
A także:
- Dlaczego tak ważny jest schludny wygląd?
- O czym należy pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną?
- Jakie ćwiczenia mogą pomóc w doskonaleniu sztuki autoprezentacji?
Anna Popek – dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również zaoczne podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Pracę w mediach rozpoczęła jako prezenterka TVP Katowice. Później pracowała we wrocławskim oddziale TVP, a następnie w TVP2 prowadziła południowe wydanie ekonomiczne „Panoramy”. Była rzeczniczką prasową PLL LOT. W 1999 r. została prezenterką TVP1, gdzie zaczynała od prowadzenia porannego programu „Kawa czy herbata”. Była również gospodynią kilku innych programów, m.in.: „Świat się kręci”, „Po prostu zdrowie”, „Dzień dobry, Polsko!”, a także współprowadzącą „Pytania na śniadanie”. Prowadziła audycje na antenach Radia Plus, Vox FM i Programu I Polskiego Radia, była szefową PAP Life. Obecnie prowadzi codzienny poranny program „Wstaje dzień” w TVP Info, „Wielkie Testy TVP” oraz audycję „Leniwe przedpołudnie” w radiowej Trójce. W 2019 r. wspólnie z Agnieszką Wójcik utworzyła fundację „Kulturalna Polska”, zajmującą się promocją polskiej kultury i propagowaniem dobrych manier. Autorka książek „Siostry gotują” oraz „Piękna 50-tka”.