Jak zaznacza Jerzy Wysocki, publicysta i konsultant public relations, a zarazem absolwent filozofii, już samo pytanie „Czy warto studiować filozofię?” jest filozoficzne. – Filozofia to sztuka zadawania pytań i szukania odpowiedzi na te pytania – mówi, deklarując, że chociaż definicji tego, czym jest filozofia, jest wiele, to właśnie ta z nich jest mu najbliższa. „To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie rozsądni tacy pełni wątpliwości” – według Wysockiego, ten cytat z laureata nagrody Nobla Bertranda Russella nie rozwiewa co prawda do końca wątpliwości, ale może dać pewien drogowskaz w odpowiedzi na poruszane przez niego pytanie dotyczące sensu studiowania filozofii.
– Oczywiście po filozofii nie można znaleźć pracy stricte w swoim zawodzie, a na uczelni w charakterze wykładowców pozostają bardzo nieliczni. Ja dostąpiłem zaszczytu otrzymania propozycji pracy w bibliotece uczelnianej i to pewnie tylko dlatego, że miałem napisaną pracę doktorską. Ale jak się dowiedziałem, co mnie czeka, to zrezygnowałem z jej obrony i poszedłem własną drogą. W związku z tym nie liczcie na to, że będziecie zawodowymi filozofami, nic takiego nie istnieje – zaznacza Jerzy Wysocki, absolwent filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednocześnie podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jak wiodły się jego zawodowe losy, absolutnie nie żałuje 5 lat nauki. – Czerpałem tę wiedzę, jak tylko mogłem, bo inaczej nie miałoby to najmniejszego sensu. I jestem absolutnie pewien, po 30 latach od zakończenia tych studiów, że zdobytą wiedzę wykorzystywałem w pełni, niezależnie od tego, jakie funkcje pełniłem lub w jakich zawodach pracowałem – zapewnia.
Dlaczego filozofowie mogą szukać pracy w amerykańskiej policji? Więcej w nagraniu wykładu.
Autor:
Jerzy Wysocki – publicysta, konsultant public relations. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W latach 80. XX w. był dziennikarzem prasy podziemnej (m.in. tygodnika „Wola”), pracował także jako reporter podczas strajków robotniczych. Był sprawozdawcą obrad Okrągłego Stołu. Za działalność podziemną został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziennikarz i publicysta tygodników: „Ład”, „Spotkania” i „Młoda Polska”. W latach 1990-1996 zastępca redaktora naczelnego dziennika „Życie Warszawy”, potem jeden z twórców i wydawca dziennika „Życie” oraz prezes Domu Wydawniczego „Wolne Słowo” i Agencji Reklamowej „Życie”. Od 2001 r. dyrektor generalny Business & Media Consulting, ekspert w obszarze public relations. Autor książki „Głos cynika. Terapia liberalna”.