Jak wybrać kierunek studiów będąc niezdecydowanym?

Wypowiedź Andrzeja Zybertowicza, socjologa, doradcy prezydenta RP

– Nie wyobrażajcie sobie, że wasze życie jest już przesądzone, że już odkryliście swoje talenty i swoje ograniczenia. Najlepiej byłoby, gdyby w Polsce uczelnie funkcjonowały jak w niektórych krajach anglosaskich – to znaczy, że student na pierwszym roku może mieć i przedmioty humanistyczne, i ścisłe, szukając swojego potencjału i swoich talentów – uważa prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog, doradca prezydenta RP.  

Jaki kierunek studiów wybrać, gdy nie możemy się zdecydować?

– Nie bójcie się podjąć studiów na jednej uczelni, pochodzić na różne przedmioty, a jak poczujecie, że to nie to – pójść na inną uczelnię czy na praktykę. Nie bójcie się roku czy dwóch z życia stracić, bo przed wami jest szukanie ścieżki na całe życie – radzi Zybertowicz.

A także:

  • Co zarzuca polskiemu szkolnictwu wyższemu?

prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz – socjolog, publicysta i nauczyciel akademicki, doradca prezydenta RP. Absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na UMK pracuje od roku 1977: najpierw w Zakładzie Filozofii Instytutu Nauk Społecznych, później w Katedrze Socjologii i w Instytucie Socjologii. Pełnił funkcje m.in. doradcy Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, doradcy ds. bezpieczeństwa państwa premiera Jarosława Kaczyńskiego, a następnie doradcy ds. bezpieczeństwa państwa prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Od 2015 r. jest doradcą społecznym prezydenta RP Andrzeja Dudy i doradcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN).

Uczestniczy w pracach badawczych, konferencjach i seminariach Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Autor wielu publikacji dotyczących transformacji ustrojowej, a zwłaszcza wymiarów życia społecznego oraz socjologii wiedzy. Od połowy lat 90. komentuje w mediach wydarzenia polityczne i zjawiska społeczne. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika „W Sieci”.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.