Czy gospodarka morska to przyszłość?

Wypowiedź Sławomira Michalewskiego, wiceprezesa zarządu Morskiego Portu Gdańsk

– Do portu w Gdańsku zawijają największe kontenerowce świata – te, które widzimy w Singapurze czy w Szanghaju. To są statki o długości ponad 400 metrów, które zabierają 24 tysiące kontenerów. Wyobraźcie sobie, że wartość towaru, który znajduje się na takim statku (a wpływają takie wielkie kontenerowce dwa razy w tygodniu), to jest miliard dolarów – zaznacza Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych, dyrektor ds. finansowych Morskiego Portu Gdańsk, największego polskiego portu morskiego i jednocześnie największego portu kontenerowego na Bałtyku.

Jaką pracę można wykonywać w porcie?

– Wszystkim się kojarzy, że są to przede wszystkim funkcje przeładunkowe, czyli związane z tym starym obrazem portu, gdzie widzimy żurawie, suwnice. To się oczywiście bardzo dynamicznie zmienia. W tej chwili porty również ulegają rewolucji technologicznej i tu również bardzo mocno wkracza Internet Rzeczy. W porcie można więc robić wszystko – można być finansistą, pracować w kontrolingu. My np. mamy bardzo prężny dział IT i bardzo dobrych fachowców z różnych dziedzin, np. cybersecurity, ponieważ porty są zaliczane do infrastruktury krytycznej, w związku z tym musimy chronić nasze dane i nasze zasoby informatyczne – mówi Michalewski.

A także:

  • Po jakich studiach można trafić do pracy w porcie?
  • Ile porty „wkładają” do budżetu państwa?
  • Czy Port Gdańsk szuka stażystów?

Sławomir Michalewski – wiceprezes zarządu ds. finansowych, dyrektor ds. finansowych Morskiego Portu Gdańsk, największego polskiego portu morskiego i największego portu kontenerowego na Bałtyku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (Maritime Transport Economics) oraz studiów podyplomowych (Shipping, Trade & Finance) na City University Business School w Londynie. Przed objęciem obecnego stanowiska w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk pełnił funkcję dyrektora Biura Międzynarodowego w Banku BPH (Grupa GE Capital), był polskim przedstawicielem w Zespole Globalnych Rozwiązań Finansowych GE Capital oraz spędził ponad dziesięć lat w ING Banku w Polsce (dyrektor regionalny odpowiedzialny za kanały Corporate & Retail, w tym finansowanie działalności stoczniowej w polskich stoczniach). Dwa lata pracował także w największej w Polsce Unii Kredytowej, gdzie zarządzał siecią sprzedaży na terenie całego kraju.

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.