Czy anglistyka to nadal atrakcyjny kierunek?

Zdawałoby się, że w dobie globalizacji i powszechności języka angielskiego anglistyka powinna stracić na popularności. Tymczasem w roku akademickim 2020/2021 wciąż zajmowała ósme miejsce w rankingu najbardziej obleganych kierunków, z niemal 12,5 tysiącami chętnych. Co takiego oferuje ten kierunek studiów, że zainteresowanie nim wciąż utrzymuje się na tak wysokim poziomie?

Nie tylko język

Wciąż popularny jest mit, jakoby filologia angielska była nieco szumniej brzmiącym kursem językowym. Często też na anglistykę wybierają się ci, którym nauka tego języka w liceum nie sprawiała trudności lub nawet przychodziła z lekkością. Wszyscy ci, którzy o tym kierunku myśleli jak o studenckim odpowiedniku szkolnej „grupy rozszerzonej”, mogą się jednak zdziwić!

Na anglistyce odnajdą się z pewnością ludzie obyci z językiem angielskim, ale przede wszystkim ci, których interesuje jego rozwój i towarzysząca mu kultura. Decydujący się na ten kierunek studenci, poza nauką praktyczną języka, uczą się także o pozaużytkowym obszarze angielskiego, np. o fonetyce czy gramatyce opisowej. Otrzymują także konkretną wiedzę o literaturze ‒ wiwat, Shakespeare! ‒ i historii krajów anglojęzycznych. Część przedmiotów już od pierwszych zajęć prowadzona jest w języku angielskim, dlatego od studentów wymaga się znajomości angielskiego na poziomie B1 ‒ to kolejny prztyczek wymierzony w nos osób, które spodziewały się na anglistyce zwykłych zadań z zeszytu ćwiczeń.

Z wymienionych wyżej przykładów wynika, że jeśli już porównujemy anglistykę do jakiegoś szkolnego przedmiotu, to bliżej jej znacznie do poziomu kształcenia z języka polskiego. Studia te znacznie bardziej pogłębiają ogląd kultury brytyjskiej i amerykańskiej, wychodząc poza ramy nauki języka. W wywiadzie dla Kierunkowskazu Kariery absolwentka wrocławskiej filologii angielskiej Karolina podkreślała: „Głównie na tym opierały się te studia ‒ na uczeniu się o Wikingach, o jakichś wojnach w historii Wielkiej Brytanii. [...] język nie jest tam niestety, paradoksalnie, priorytetem.”

Co po anglistyce?

Kolejnym pokutującym wciąż przekonaniem jest, że studenci filologii angielskiej to wyłącznie przyszli nauczyciele i tłumacze. Tymczasem po anglistyce jest obecnie znacznie więcej opcji wyboru zawodu. Bogaty wachlarz specjalizacji, jak i sama elastyczność pracy z językiem obecnym dziś w każdej dziedzinie, pozwala na szeroki wybór dalszych ścieżek kariery. Wśród absolwentów anglistyki znaleźć można analityków, programistów, dziennikarzy, ekonomistów, przedsiębiorców, twórców i lokalizatorów gier. Dużą popularnością cieszą się także zawody związane z branżą nowych mediów, biznesu, zarządzania i marketingu.

Wielu studentów filologii angielskiej decyduje się także na połączenie anglistyki z drugim kierunkiem, zwłaszcza z takim, którego ukończenie pozwala na pracę tłumacza specjalistycznego. Są to np. prawo i wszelkie kierunki techniczne. Możliwości wyboru po anglistyce poszerza znajomość drugiego języka obcego, którego nauka jest najczęściej wymagana podczas studiów licencjackich w formie lektoratu bądź w ramach specjalizacji. Ważnym atutem jest również możliwość pracy za granicą, w wielkich, wielokulturowych firmach.

Mimo popularności języka angielskiego, wykształceni w jego kierunku filolodzy i filolożki to nadal osoby znajdujące dobrze płatną pracę. Jak podaje ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), mediana średnich zarobków miesięcznych po uzyskaniu dyplomu w roku 2019 (dla studiów stacjonarnych) wynosiła 3785 zł dla absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego, 3759 zł ‒ Uniwersytetu Łódzkiego i 3389 zł ‒ Uniwersytetu Gdańskiego.

W obecnych czasach niemal wszystko jest w pierwszej kolejności po angielsku i nawet dzieci, obcując na co dzień z angielskojęzycznym internetem, znają ten język często lepiej niż ich rodzice. Mimo tego filologia angielska to wciąż kierunek popularny, ciekawy i przede wszystkim przyszłościowy. A jeśli jesteś przyszłym studentem ‒ może także wymarzony dla ciebie?

Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów? Zajrzyj także do wypowiedzi absolwentów różnych kierunków, którzy osiągają sukcesy zawodowe:

https://azir.edu.pl/wyklad/uczelnia-powinna-przesuwac-nasze-granice/
https://azir.edu.pl/wyklad/czy-ekonomia-to-dobry-kierunek-studiow-dla-przyszlych-przedsiebiorcow/
https://azir.edu.pl/wyklad/jakich-umiejetnosci-uczy-prawo/
https://azir.edu.pl/wyklad/co-daje-studiowanie-historii/

Opr. JD

Źródła:
ateneum.edu.pl, kierunkowskazkariery.pl, wordpassion.pl, poprostulepiej.com.pl, ela.nauka.gov.pl

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.