Jakie możliwości oferują szkoły policealne?

Dawniej były ostatnią deską ratunku dla tych, którzy nie dostali się na studia lub nie zdali matury. Dziś szkoły policealne są alternatywą dla wieloletnich studiów. Spełniając oczekiwania uczniów i ich przyszłych pracodawców, zyskują zainteresowanie nie tylko zatroskanych maturzystów. Decydują się na nie osoby, które chcą się przebranżowić, podciągnąć swoje kwalifikacje lub te, którym zależy na szybkim usamodzielnieniu się. Wybierają je także ci, którzy chcą rozwijać swoje pasje.

Szkoła policealna (bądź studium policealne), jak podpowiada nazwa, przyjmuje dorosłe osoby z wykształceniem średnim. W przeciwieństwie do szkół wyższych nie wymaga jednak zdanej matury. Same szkoły policealne nie przygotowują do ponownego przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Możliwość dokształcania się na nich nie kłóci się jednak z powtarzaniem do sierpniowej, maturalnej poprawki.

Ale czy szkoły policealne są tylko dla tych, którzy nie zdali matury, albo nie dostali się na studia? Absolutnie nie! Obecnie sam fakt ukończenia studiów przestaje być wyznacznikiem dobrego pracownika. Ukazują to badania przeprowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak. Wykazały one, że tylko 22% Polaków pracuje w wyuczonym zawodzie, z czego 90% ankietowanych posiadało wykształcenie wyższe. Podczas gdy jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia studia były wręcz w modzie, dzisiaj wiele osób uważa je za stratę czasu. Przecież pracę można uzyskać znacznie szybciej, a sam tytuł magistra nie jest już w stanie jej zapewnić. Znów zaczęto zwracać uwagę na nabyte w czasie nauki faktyczne umiejętności i wiedzę – coś, na co właśnie szkoły policealne kładą nacisk.

Zdarza się, że jasno sprecyzowane marzenie z liceum rozbija się o ścianę, gdy przychodzi czas wyboru kierunku studiów. Interesuje cię florystyka, ale nie chcesz spędzić kilku lat na wydziale biologii? Wiążesz przyszłość z krawiectwem, ale nie widzisz się na historii sztuki? Jeśli nie chcesz marnować czasu, albo po prostu nie możesz znaleźć nic dla siebie, rzuć okiem na ofertę szkół policealnych. Czasy, gdy szkoły policealne kształciły wyłącznie przyszłych murarzy i elektryków już dawno minęły. Projektowanie i aranżacja wnętrz, meteorologia, renowacja zabytków architektury, wizaż, brand management czy sommelierstwo – to tylko niektóre z możliwości, jakie szkoły policealne otwierają przed swoimi słuchaczami. Szeroki wachlarz kierunków kształcenia sprawia, że stają się one atrakcyjną opcją dla ludzi chcących zwiększyć swoje szanse na pozyskanie pracy w zawodzie. Więcej, są też osoby idące do szkół policealnych w celu rozwijania pasji, nie tylko w celach zawodowych.

Po ukończeniu nauki – zazwyczaj rocznej lub dwuletniej – absolwenci mają możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego, będącego świadectwem nabytych przez nich umiejętności. Tym sposobem przyszły pracodawca posiada dowód, że ich nauka nie poszła w las, czego sam tytuł magistra nie jest w stanie wykazać. Stąd też do szkół policealnych zapisują się osoby już pracujące, a także takie, które chcą się przebranżowić, podciągnąć swoje kwalifikacje lub usamodzielnić się w szybkim czasie. Wśród nich znaleźć można także studentów, bo wybierając formę nauki w trybie weekendowym można połączyć uczęszczanie do szkoły policealnej z pracą lub studiami dziennymi.

Warto też pamiętać, że na zajęcia zapisać się może każdy, kto ukończył lub w tym samym roku kończy osiemnaście lat. Górna granica wieku nie istnieje, nie muszą się więc o nic obawiać ci, którzy lata szkolne mają dawno za sobą.

Przydatne informacje dla tych, którzy wahają się między studiami a pracą: https://azir.edu.pl/studia-czy-pierwsza-praca-co-jest-wazniejsze-na-poczatku-kariery/

Opr. JD

Źródło: weblog.infopraca.pl, plusedukacja.pl, gowork.pl, wiadomosci.gazeta.pl, maturzysta.dlastudenta.pl

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.