Wakacyjna praca dla młodych

Chęć usamodzielnienia się, zdobycie nowych doświadczeń, zarobek – to główne powody, dla których młodzi ludzie, tacy jak licealiści czy studenci, decydują się na pracę. Przeważnie robią to w okresie wakacyjnym, kiedy oferty pracy wzbogacają się o zajęcia sezonowe. Jak i gdzie ich szukać?

W tym roku, ze względu na pandemię, ofert pracy jest zdecydowanie mniej. Jednak w branżach,  które zostały już odmrożone, młodzi mogą wybierać spośród wielu propozycji – mowa przede wszystkim o gastronomii i turystyce.

To właśnie praca w gastronomii jest najpopularniejsza wśród młodych pracowników. W okresie letnim wiele osób chodzi do restauracji, a dodatkowa pomoc w takich miejscach zawsze się przydaje – głównie jest to zatrudnienie na stanowisku kelnera, barmana lub pomocy kuchennej. W dodatku w zdecydowanej większości przypadków taka praca nie wymaga wysokiego wykształcenia lub dużego doświadczenia i może ją wykonywać prawie każdy.

Popularnością cieszy się także turystyka. To zatrudnienie w hotelach – na recepcji lub przy kuchni, jako kelner/kelnerka. W tym zakresie można nawet znaleźć oferty pracy wyjazdowej, np. nad morze. Jest to świetna okazja do urozmaicenia wakacji i połączenia wypoczynku z pracą.

Pracy sezonowej można szukać na wiele sposobów – oczywiście przede wszystkim na stronach konkretnych miejsc pracy, gdzie często publikowane są ogłoszenia o wolnych stanowiskach. Warto zajrzeć też na strony z ogłoszeniami jak pracuj.pl czy OLX. Ponadto nie można zapominać o jednostkach takich jak Powiatowe Urzędy Pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy, które na swoich stronach również publikują wiele ciekawych ofert.

A na jakie zarobki mogą liczyć młodzi pracownicy? Zależą one głównie od doświadczenia i wykształcenia. Najmłodsi, którzy dopiero ukończyli 16 lat, prawdopodobnie zaczną od najniższej krajowej. Natomiast osoby, które mają wykształcenie zawodowe, mogą liczyć nawet na 3 tys. brutto za miesiąc pracy.

Autor: MM

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.