Larwa utylizująca plastik
Paulina Frątczak i Adrian Grzonka to młodzi naukowcy, którzy jako pierwsi na świecie wykazali, że larwy motylicy Barciaka Większego (Galleria Mellonella czyli zwykły mol woskowy) w odpowiedniej temperaturze utylizują foliowe worki. Odkrycie nastolatków uhonorowane zostało jedną z najważniejszych nagród dla młodych naukowców. Otrzymali oni złoty medal w kategorii „ochrona środowiska”, nagrodę specjalną „Canadian Special Award" i nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award" Międzynarodowego Konkursu Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie.
Grunt to ciekawość!
Młodych naukowców zainspirował artykuł z 2017 roku dotyczący larw tejże motylicy. Paulina i Adrian postanowili przeprowadzić eksperyment i sprawdzić możliwości tej larwy. Sprawdzili oni jak zachowują się one w różnych warunkach termicznych i jaki wpływ ma na nie podawane pożywienie i jego ilości. Głównym celem badania było sprawdzenie jak różne warunki wpływają na utylizację polietylenu.
Temperatura i wosk
Młodzi badacze dowiedli, że larwy Barciaka Większego rzeczywiście potrafią przetwarzać polietylen i najlepiej wychodzi im to w temperaturze 24 stopni Celsjusza. Warunkiem jest również, aby stosunek wosku do folii polietylenowej wynosił 1:1. Przy stosunku 2:1 zauważyli oni mniejsze spożycie folii polietylenowej oraz mniej larw przepoczwarzyło się w dorosłe osobniki – ćmy.
Obserwacje i wnioski
Paulina i Adrian zdecydowali się zbadać te zależności, ze względu na troskę spowodowaną zanieczyszczeniem środowiska – stale rosnącego problemu. Spędzali niemal każdą chwilę po lekcjach w laboratorium. Podzielili się obowiązkami i obserwowali larwy w różnych warunkach. Wykazali m.in., iż larwy w temperaturze około 18 stopni Celsjusza są ospałe, dłużej żyją, ale nie prowadzi to wcale do utylizacji większej ilości polietylenu.
Chwalmy za ten sukces!
Historią młodych naukowców podzielił się popularyzator nauki dr Maciej Kawecki. To właśnie do niego odezwała się pani Barbara Halska, nauczycielka Pauliny i Adriana. To właśnie Barbara Halska razem z nauczycielami Jerzym Maduzią i Lidią Gajdzik kontrolowała pracę nad projektem. Cały proces badań trwał kilkanaście miesięcy.
Doktor Maciej Kawecki tak opisał osiągnięcie uczniów pani Halskiej:
- Dzieciaki z Polski wynalazły sposób na utylizację tworzyw sztucznych! W wieku 16 lat jako pierwsi na świecie udowodnili, że larwy motylicy Barciaka Większego utylizują worki foliowe, przy odpowiednich temperaturach! Paulina Frątczak i Adrian Grzonka to uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, którzy osiągnęli jedno z najważniejszych wyróżnień młodych naukowców na świecie. Wykazali, że na wyciągnięcie ręki dysponujemy skutecznym sposobem utylizacji plastiku, który zatruwa naszą planetę. Worki plastikowe których usuwaniem zajęli się młodzi bohaterowie, to jedno z największych idiotyzmów ludzkości.
Podsumowując, dodał:
-Nasza przyszłość jest tylko w takich ludziach. Tylko to pokolenie będzie w stanie naprawić błędy, które popełnialiśmy przez ostatnie dziesięciolecia.
Chętnych do zapoznania się z dokładnymi wynikami badań, zachęcamy do zapoznania się z pracą Pauliny i Adriana:
Temat pracy:
The influence of different breeding conditions of Galleria Mellonella larvae on the possibility of recycling polyethylene from the natural environment.
Autorzy: Paulina Frątczak (2Pan) i Adrian Grzonka (2 PD LO)
Promotorzy: Lidia Gajdzik, Jerzy Maduzia
Opr. Weronika Sikora
Źródła: https://zs6sobieski.pl/; https://www.facebook.com/kawecki.maciej