NAWA rozpoczęła 5. edycję programu „Polskie Powroty”

Nabór do programu „Polskie Powroty” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) rozpoczął się dzisiaj, 14 maja i potrwa do 29 lipca. Jego celem jest stworzenie dla naukowców polskiego pochodzenia dogodnych i atrakcyjnych warunków powrotu do pracy naukowej w polskich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego.

„Program Polskie Powroty NAWA daje naukowcom, którzy zdecydują się na powrót do kraju z zagranicy, możliwość zatrudnienia na polskiej uczelni, w instytucie naukowym lub badawczym, założenia grupy projektowej i realizowania pomysłów badawczych” – mówi dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska cytowana w komunikacie przesłanym PAP.

To już 5. edycja „Polskich Powrotów”, jej budżet wynosi 18 mln zł. W ramach programu finansowane są m.in. wynagrodzenie naukowca, wynagrodzenie grupy projektowej, koszty przeprowadzki i organizacji miejsca pracy. Przewidziane jest również wsparcie w zaadaptowaniu się w nowym miejscu zatrudnienia. 

Program otwarty jest dla przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki. W zależności od doświadczenia można ubiegać się o następujące granty: „Młody naukowiec” (Junior scientist) oraz „Doświadczony naukowiec” (Experienced scientist).

W tym roku do kraju zostaną zaproszeni naukowcy doświadczeni w międzynarodowej działalności oraz ci wyróżniający się na wczesnym etapie kariery. Dla polskich jednostek naukowych jest to szansa na pozyskanie do współpracy specjalistów o międzynarodowym doświadczeniu, posiadających wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w danej dyscyplinie naukowej.

Dotychczas w ramach programu do kraju powróciło 53 naukowców, którzy przenieśli się z ośrodków akademickich i badawczych w takich krajach, jak Austria, Holandia, Japonia czy Stany Zjednoczone Ameryki.

Autor: MM

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.