Nastolatek, który chce pokonać choroby Parkinsona i Alzheimera

Co łączy nastolatka z Polski – Hugo Chrósta, z Isaakiem Newtonem, Karolem Darwinem, czy Stephenem Hawkingiem? Hugo w wieku 19 lat został studentem Szkoły Biznesu Uniwersytetu w Cambridge (Cambridge Judge Business School), tego samego, który ukończyli ci znakomici naukowcy. Warto dodać był jego najmłodszym studentem w historii! Hugo jest także założycielem startupu Solvemed Group, którego celem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowania diagnostyki wczesnego stadium chorób neurologicznych. Z pewnością jeszcze o nim usłyszymy!

Ambitne cele

Hugo Chróst to nastolatek z Leszna, który postawił sobie ambitny cel – wygrać z chorobą Parkinsona i Alzhaimera! Ma zaledwie 19 lat, duże osiągnięcia na koncie i jasno sprecyzowane plany.  Hugo jest pierwszym człowiekiem, który w tak młodym wieku został studentem Szkoły Biznesu Uniwersytetu w Cambridge, dedykowanej posiadaczom tytułów doktora. Był jedynym licealistą wśród innych uczestników projektu – studentów i absolwentów uczelni wyższych. Uczestniczył w wykładach, panelach dyskusyjnych i ćwiczeniach prowadzonych przez tamtejszych profesorów i przedsiębiorców z branży medycznej. Pokonał również 1500-osobową konkurencję, wygrywając konkurs Droga na Harward! Ten niezwykle mądry i jednocześnie skromny człowiek jest również wynalazcę rozwiązania, które może pomóc wygrać z jednymi z najgorszych chorób świata – Parkinsonem i Alzheimerem.  19-letki Hugo jest także… gościnnym wykładowcą na University Collage London i Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczy jako mówca w międzynarodowych konferencjach.

Trudne początki

Po trudnych prywatnych przeżyciach związanych z bliskimi mu osobami, Hugo mając 17 lat postanowił zrobić wszystko, aby wynaleźć narzędzie, które pomoże w niedalekiej przyszłości osobom chorującym na choroby neurologiczne. Mieszkając jeszcze w Lesznie założył startup Solvemed Group, zadaniem którego stało się wykorzystanie Sztucznej Inteligencji (AI) do opracowania biomarkerów wzroku, pozwalających na diagnozę chorób neurologicznych na podstawie zachowania naszych oczu, w bardzo wczesnym stadium choroby. Hugo wierzy, że oczy, to przedłużenie ludzkiego mózgu, dzięki czemu możemy w nich wyczytać nie tylko emocje człowieka ale także stan jego zdrowia. Badania prowadzone przez startup mogą okazać się pomocne w diagnostyce wczesnych stadiów Parkinsona, Alzhaimera, ale także depresji, stwardnienia rozsianego czy jaskry.

Intensywne prace naukowe trwają

Hugo w wieku 17 lat spakował walizkę i zaczął jeździć po Dolinie Krzemowej szukając finansowania dla swojego startupu. Znalazł je! Obecnie w swojej firmie, którą kieruje jako CEO, zatrudnia profesorów Harvardu, którzy jak podkreśla „cały czas są jego autorytetami.” 

Hugo Chróst niedawno opublikował na Twitterze wpis, w którym zdradził na czym skupia się obecnie jego Zespół: 

- Wierzymy w konieczność kwestionowania status quo opieki neurologicznej. Skupiając się przede wszystkim na chorobie Parkinsona, wykorzystujemy naszą zastrzeżoną technologię uczenia maszynowego do opracowywania nowatorskich cyfrowych biomarkerów diagnostycznych i predykcyjnych.

Mamy nadzieję niebawem napisać o wynikach badań Solvemed Group i kolejnych sukcesach młodego naukowca z Polski.

Opr. Weronika SikoraŹródło: blog dr Macieja Kaweckiego, Prorektora ds. innowacji i współpracy WSB w Warszawie; https://www.linkedin.com/in/chrosthugo/; https://mobile.twitter.com/chrost_hugo

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.