Jak znaleźć pracę, która daje satysfakcję i jest zgodna z naszymi talentami?

Czy próbowaliście kiedyś określić swoje talenty? Swoje mocne strony? Jak ważne jest określenie naszych predyspozycji przy wyborze ścieżki kariery, tak aby nasze życie zawodowe sprawiało nam satysfakcję? W określeniu indywidualnych talentów pomocny może się okazać test Gallupa (inaczej badanie Clifton Strenghts). Dzięki niemu można odkryć swój potencjał, a skupiając się na nim odkryć to, w czym jesteśmy najlepsi, żeby zgodnie z konfucjańską maksymą „wybrać pracę, którą pokochasz, aby nie przepracować ani jednego dnia w swoim życiu.”

Za pomocą narzędzia znanego jako test Gallupa, możemy określić nasze naturalne talenty. Dzięki testowi można odkryć działania, które są dla nas najbardziej naturalne, przez co proste do wykonania. Badania sukcesu na różnych polach, od edukacji po biznes, stanowiące podstawę testu przeprowadzane były przez ponad 40 lat w ponad 50 kulturach. Teoria bazuje na założeniach Psychologii Pozytywnej, dziedzinie psychologii zajmującej się ludzkim szczęściem i dobrym samopoczuciem.

Odkrycie talentów stanowi podpowiedź w jakich obszarach szukać w sobie potencjału, jeżeli sami mamy trudność z jego określeniem. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa wynika, że osoby, które wykorzystują swoje mocne strony w pracy są 6-krotnie bardziej zaangażowane w pracę i czerpią 3-krotnie większą satysfakcję z życia! Warto zatem mieć świadomość swoich talentów i pracować nad ich rozwojem.

Co warto wiedzieć o teście? Składa się on z 177 par stwierdzeń, które mają za zadanie opisać osobę przystępującą do testu. Jej zadaniem jest zaznaczenie na skali tego, stwierdzeni które jest jej bliższe. Na podjęcie decyzji mamy zaledwie 20 sekund, po czym komputer przedstawia kolejną parę stwierdzeń. Zaznaczamy odpowiedzi intuicyjnie, według zasady „pierwsza myśl najlepsza”, nie ma czasu na dogłębne analizy. Nie ma też możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania, ani poprawienia odpowiedzi.

Jakich pytań możemy się spodziewać w teście? Znajdują się tam pytania o dotyczące wiedzy, edukacji oraz umiejętności tzw. twardych takich jak wiedza merytoryczna czy umiejętności praktyczne. Są one wszystkie bardzo ważne, jednak staną się największą wartością gdy będą wzmacniaczami naturalnych predyspozycji. Warto pamiętać o tym, że test Gallupa bada naturalne talenty, a nie nasze kompetencje czy nabyte umiejętności. W teście nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Nasze wybory są po to, aby wskazać nasze naturalne talenty, a każdy z nich jest wyjątkowy. Jak przeobrazić naturalnie wrodzony talent w mocną stroną? Talent to nasz naturalnie wrodzony wzorzec myślenia, odczuwania czy zachowania. Od nas zależy czy go produktywnie wykorzystamy. Jeżeli w talent zainwestujemy wiedzę i umiejętności, zaczynając korzystać z niego w sposób świadomy, stanie się on naszą mocną stroną.

Test Gallupa jest narzędziem odpłatnym. Może go wykonać zakupując dostęp bezpośrednio przez stronę Instytutu Gallupa lub za pośrednictwem polskich certyfikowanych trenerów Instytutu Gallupa. Test można wykonać w języku angielskim, ale jest też możliwość wyboru testu w języku polskim. Do wyboru są dwie opcje: TOP5 i 34 talenty. Jest to to samo badanie, różniące się ilością raportów i talentów, które są wskazywane. Różnią się również ceną.

Kiedy warto zainwestować w test Gallupa? Kiedy nie wiemy w czym jesteśmy dobrzy i brak nam pewności siebie. Odkrycie własnych talentów ma pozytywny wpływ na samoocenę. Warto również pomyśleć o teście, kiedy czujemy się wypaleni w pracy, kiedy nie przynosi nam ona satysfakcji, myślimy o zmianie, ale nie wiemy w jakim iść kierunku. Warto też poznać swoje talenty zanim rozpoczniemy studia a później przed rozpoczęciem własnej działalności, aby upewnić się jak sobie z tym poradzimy.

Poznanie własnych talentów pozwala zrozumieć nam nasze zachowania, myśli i emocje i skupić się na tym, co wychodzi nam najlepiej. Czy lepsi jesteśmy w  planowaniu, czy działaniu? Tworzeniu wizji, czy analizowaniu strategii? Czy łatwo budujemy relację z innymi, potrafimy motywować do działania czy wolimy skupić się na pracy indywidualnej? Poznanie swoich talentów daje ogromne pole do działania i w konsekwencji ułatwia nam życie.

Poznanie talentów nie jest jednak gwarancją sukcesu. Warto pamiętać o tym, o czym pisał Carlos Ruiz Zafón w powieści „Gra anioła”: „Takich co mają i chęci, i talent jest wielu, a mimo to większość z nich nigdy do niczego nie dochodzi. To tylko punkt wyjścia, by cokolwiek w życiu zrobić. Wrodzony talent jest jak siła dla sportowca. Można urodzić się z większymi lub mniejszymi zdolnościami. Ale nikt nie zostaje sportowcem tylko i wyłącznie dlatego, że urodził się wysoki, silny lub szybki. Tym, co czyni kogoś sportowcem jest praca, praktyka i technika. Wrodzona inteligencja jest tylko i wyłącznie amunicją. Żeby ją skutecznie wykorzystać musisz przekształcić swój umysł w precyzyjną broń.”

Opr. am

W oparciu o www.gallup.com

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.