Historyczne wydarzenie. Osoba transpłciowa ministrem edukacji w Szwecji

W szwedzkim rządzie zasiadała pierwsza w historii tego kraju osoba transpłciowa. 51-letnia Lina Axelsson Kihlblom została ministrem edukacji. – Jeśli jest coś, co mnie pasjonuje, to tworzenie społeczeństwa opartego na bezpieczeństwie – powiedziała przed laty jednemu ze szwedzkich tabloidów.

Lina Axelsson Kihlblom została członkiem powołanego 30 listopada br. rządu socjaldemokratycznej premier Szwecji Magdaleny Andersson. – Zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu – mówiła Lina Axelsson Kihlblom po powołaniu na ministra. Odniosła się w ten sposób do problemów z konfliktami gangów, z jakimi zmaga się Szwecja.

Nowa minister edukacji Szwecji urodziła się w męskim ciele, a następnie przeszła operację korekty płci. Swoją historię opisała w wydanej w 2015 roku książce pt. „Czy polubisz mnie teraz? Opowieść o tożsamości”. – Minęło 20 lat zanim mój wygląd zaczął odzwierciedlać moje wnętrze – wyznała w wywiadzie dla szwedzkiego tabloidu „Expressen”.

- Taka historia nie powinna być pyskówką. Trzeba ją wyjaśnić w kontekście. Teraz dopiero czuję, że znalazłam dobry sposób na posiadanie swojej historii. Opowiadanie jej jest deklaracją polityczną. Przeciwstawiam się podziałowi na to, co jest dobre i brzydkie. Chcę stworzyć społeczeństwo, w którym  uczniowie i inni nie są bici strachem, ale napędzani marchewką. Moje przesłanie brzmi: jestem nową normą – mówiła „Expressen”.

Lina Axelsson Kihlblom była też bohaterką popularnego programu dokumentalnego „Dyrektorzy”, w którym pokazano, w jaki sposób uczniowie kierowanej przez nią problematycznej szkoły w Soedertaelje pod Sztokholmem poprawili swoje wyniki. Za jej kadencji odsetek dziewiątoklasistów z kwalifikacjami szkoły średniej wzrósł z 52 do 76 proc. – Szkoła ma misję wyrównawczą. Moje doświadczenie, jako menedżera i dyrektora, daje mi unikalny wgląd w dynamikę grupy i kwestie tożsamości. Jeśli jest coś, co mnie pasjonuje, to tworzenie społeczeństwa opartego na bezpieczeństwie – dodała.

Ostatnio Lina Axelsson Kihlblom nadzorowała edukację w podsztokholmskiej gminie Nynaeshamn.

W socjaldemokratycznym jednopartyjnym rządzie Andersson, który sprawować będzie władzę przez 10 miesięcy, do zaplanowanych na wrzesień 2022 r. wyborów parlamentarnych, ministrem finansów został dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

Ministrem integracji oraz migracji mianowano Andersa Ygemana, który do tej pory był ministrem infrastruktury oraz cyfryzacji.

Na czele dyplomacji pozostaje Ann Linde, a resortem obrony nadal przewodzić będzie Peter Hultqvist.

Opr. mw

Źródło: skandynawiainfo.pl, dziennik.pl

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.