Gap year jest najpopularniejszy w trakcie studiów lub po ukończeniu liceum, ale często decydują się na niego także osoby aktywne zawodowo, myślące np. o zmianie branży. Jego ideą jest podróżowanie, dlatego jako główny atut takiej przerwy wymienia się zdobycie ciekawego doświadczenia w nowym, często nieznanym środowisku i odmiennej kulturze. Jednak głównym powodem, dla którego decydujemy się na gap year, jest potrzeba odsunięcia się od własnych problemów i chęć zregenerowania sił. Dzięki temu możemy stanąć „z boku”, obiektywnie spojrzeć na swoją sytuację życiową i ustalić plany na przyszłość.
Jak wykorzystać gap year?
- Podróże
Niech to będzie prawdziwa podróż dookoła świata. Poznaj inne kultury, naucz się nowego języka, zwiedź odległe miejsca – spełnij marzenia.
- Plany na przyszłość
Skończyłeś właśnie liceum lub studia i nie wiesz, co dalej robić w życiu? A może czujesz się zmęczony swoją dotychczasową pracą i marzysz o jej zmianie? Gap year to dobra okazja, żeby wszystko sobie przemyśleć. Staraj się podejmować różnych zajęć niezwiązanych z twoim zawodem lub wykształceniem albo wykorzystaj ten czas na szkolenia, warsztaty i webinary – może w ten sposób odkryjesz nowe zainteresowania, które będziesz chciał realizować zawodowo.
- Pogłębiona wiedza i nowe umiejętności
Jest to dobry czas na pogłębienie wiedzy – szczególnie w przypadku osób, które chcą np. poprawić wyniki matury. Warto też wykorzystać ten czas na podjęcie pierwszej pracy i zdobycie umiejętności, które mogą okazać się kluczowe w przyszłej działalności zawodowej.
Jakie ryzyko wiąże się z gap year?
Wśród wad, które niesie gap year, największą jest wizja powrotu do pracy lub nauki – może się okazać, że po roku spędzonym w oderwaniu od standardowego stylu życia, trudno będzie z powrotem wbić się w rytm, z którego wypadliśmy. Problematyczny jest też brak motywacji do nauki lub pracy w trakcie przerwy. Jeśli decydujemy się na gap year, aby pogłębić wiedzę, zarobić pierwsze pieniądze lub rozwinąć się w innej branży, musimy być pewni, że potrafimy się zmobilizować i odpowiednio zorganizować sobie czas. Inaczej może się okazać, że taki rok po prostu „przeleniuchujemy” i w żaden sposób nie zadbamy o swój rozwój.
Przed podjęciem decyzji o gap year, warto rozważyć wszystkie jego plusy i minusy. Taka przerwa może wiele nas nauczyć i zapewnić wiele korzyści, jeśli tylko będziemy wiedzieć, jak ją wykorzystać.
Autor: MM