Dodatek inflacyjny dla pracowników. Rząd Francji rekompensuje wzrosty cen

Inflacja galopuje nie tylko w Polsce. Podobny problem dotyczy m.in. Francji, gdzie rząd zdecydował o wypłacie z tego tytułu jednorazowych rekompensat pracownikom. Dodatek ma pokryć wzrost cen energii, paliw i innych produktów. Tzw. dodatkiem inflacyjnym planują objąć swoich pracowników także prywatne przedsiębiorstwa, np. Carrefour. Czy ta decyzja przełoży się również na pracowników zatrudnionych przez tę sieć handlową na terenie Polski?

Premier Francji Jean Castex zapowiedział, że wszyscy mieszkańcy kraju o miesięcznych dochodach netto poniżej 2 tys. euro otrzymają 100 euro dodatku inflacyjnego. – Dodatek zostanie automatycznie wypłacony kwalifikującym się do tego pracownikom, samozatrudnionym, bezrobotnym i emerytom. W sumie ze świadczenia skorzysta 38 mln mieszkańców Francji – ogłosił premier na antenie telewizji TF1. Uzupełnił, że pracujący w prywatnych przedsiębiorstwach otrzymają pieniądze pod koniec grudnia, pracownicy sektora publicznego w styczniu, a pozostałe grupy „nieco później”.

Castex zaznaczył, że bezpośredni dodatek wydaje się być najuczciwszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu szybkiego wzrostu cen, który jest szczególnie odczuwalny w przypadku energii i paliw. Rząd Francji przeznaczy na ten cel 3,8 mld euro.

O przyznaniu dodatkowego bonusu pracownikom poinformowała także sieć sklepów Carrefour. Jej pracownicy zatrudnieni na terenie Francji otrzymają dodatkowych 200 euro. Dodatek trafi do blisko 85 tys. na 100 tys. pracowników. Zostanie wypłacony osobom na szeregowych stanowiskach. Carrefour dba o siłę nabywczą swoich pracowników – uzasadnia swoją decyzję sieć.

Czy decyzja francuskiej sieci przełoży się również na sytuację polskich pracowników? Carrefour Polska nie zabrał głosu w tej sprawie.  Przypomnijmy, że inflacja konsumencka we Francji we wrześniu wyniosła 2,2 proc., tymczasem w Polsce – w tym samym okresie – kształtowała się na poziomie 5,9 proc.

Opr. mw

Źródło: businessinsider.pl, money.pl

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.