W spodniach (dresowych) czy w sukience?

Niech pierwszy kamieniem rzuci ten, kto przyzna, że do pracy zdalnej nigdy nie założył wygodnego dresu lub nawet (o zgrozo!) – spodni od pidżamy… To tak jak z właścicielami psów, którzy przyznają otwarcie, że pozwalają swoim psom spać na łóżku i tych, którzy się do tego nie przyznają. Bądźmy szczerzy – praca z domu, poza względną ciszą pozwalającą na skupienie (no chyba że mamy małe dzieci) to dodatkowy komfort polegający na tym, że nie musimy się stresować jeśli chodzi o ubiór, nawet jeśli pracujemy dla poważnej instytucji. Szczególnie dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Spodni Dresowych postawmy na wygodę!

Dzień Spodni Dresowych

Międzynarodowy Dzień Spodni Dresowych to czas, kiedy warto podkreślić, że taki rodzaj ubrania jest wygodny, zapewnia komfort podczas aktywności fizycznej ale nie tylko... Praca zdalna sprawiła, nasz casual dress code uległ radykalnej zmianie. Spodnie cygaretki zastąpiły piżamy, a w najlepszym razie dresy. Dres, zdaniem wielu, pasuje do sportowo-casualowych stylizacji i spokojnie można nosić go w trakcie pracy „z domu.” 

Strój podczas Home Office - badanie

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy”, podczas pandemii Polacy radykalnie zmienili swój styl ubioru. Już dwie na trzy osoby potwierdzają, że podczas home office ubierają się mniej oficjalnie niż w przypadku stacjonarnej pracy biurowej, 8% zaczęło nosić jeszcze bardziej formalne ubrania, a co czwarty badany nie zmienił swojej garderoby.

Dress code 

Niektóre firmy dress code mają wpisany jako jedną z ważnych zasad, której powinni przestrzegać pracownicy. Oczywiście, jeśli pracują z biura i spotykają się z klientami i kontrahentami. Trudno wyobrazić sobie pracownika banku w stroju innym niż formalny. Inne firmy z kolei nie przywiązują do tego aż tak dużej wagi, pod warunkiem, że pracownicy ubierają się czysto i schludnie. Niektóre oferty pracy wręcz podkreślają brak dress code’u jako dodatkowy walor pracy w danej firmie. 

Znam osoby, które nie wyobrażają sobie pracy w koszuli w garniturze i pod krawatem. Cytuję: „Nie po to zostałem inżynierem, żeby do pracy chodzić w gajerku!”. Można i tak. Inni preferują elegancki styl i dobrze czują się w eleganckich kostiumach. W obecnych czasach jednak wielu pracowników pracujących w trybie home office stawia na wygodę i do pracy zakłada m.in. dres. 

Zauważalne stało się w ciągu ostatnich dwóch lat także to, że wiele sieciówek a także małych szwalni proponuje linie ubiorów „komfortowych” i „do pracy z domu.” Wiele marek specjalnie rozbudowało swoją ofertę dla miłośników domowych ubrań. 

Kiedy jednak założyć przynajmniej koszulę?

W pracy w dresach nie ma nic złego, o ile nie działa to na nas demotywująco. Przez epidemię COVID-19 zacierają się nasze granice między życiem prywatnym a zawodowym. Warto jednak dbać o dress code podczas bardziej oficjalnych spotkań zdalnych, np. wideo konferencji z klientem, rozmowy kwalifikacyjnej czy spotkania z partnerem biznesowym. Załóżmy wtedy elegancką koszulę. Może być do spodni dresowych. Pod warunkiem, że w trakcie spotkania siedzimy za biurkiem…

Opr. Weronika Sikora 

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.