Trwa rekrutacja do Programu FLEX dla uczniów szkół średnich. Rok nauki w USA w zasięgu ręki!

Kolejny już raz uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas liceów oraz techników mają możliwość udziału w Programie FLEX. Jest to program skierowany do młodzieży z 22 krajów świata, dający im możliwość wyjazdu na cały rok do Stanów Zjednoczonych i podjęcie tam nauki. Program jest nieodpłatny, gwarantuje uczestnikom wymianę kulturową – naukę w amerykańskiej szkole połączoną z pobytem u lokalnej rodziny. Rekrutacja potrwa do 15 października.

Program FLEX (Future Leaders Exchange) jest dostępny dla polskich uczniów od siedmiu lat. Dotychczas skorzystało z niego 150 młodych osób. Projekt finansowany jest w całości przez Departament Stanu USA, w Polsce koordynuje go fundacja American Councils for International Education i Ambasada USA w Polsce. Rekrutacja oparta jest o kryteria merytoryczne. Co ważne, rodziny uczniów biorących udział w programie nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Wymiana kulturowa w całości finansowana jest przez Departament Stanu USA.

Cały proces rekrutacji trwa ok. 8 miesięcy. Aplikacje do bieżącej edycji Programu na rok szkolny 2022/23 jest możliwa jeszcze przez tydzień – do 15 października. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w Programie FLEX to niezapomniane doświadczenie edukacyjne, ale przede wszystkim życiowe – uczy samodzielności, pozwala na nawiązanie relacji i poznanie nowej kultury od podszewki.

Program ma na celupokazanie młodym ludziom z innych krajów prawdziwej amerykańskiej rzeczywistości, stąd ważnym elementem jest goszczenie ich przez lokalne rodziny, które są wybierane do programu w szczegółowym procesie rekrutacji i często współpracują z Departamentem Stanu od wielu lat.

Wielu uczniów, który do tej pory mieli możliwość wzięcia udziału w programie podkreśla, że amerykańscy opiekunowie otaczają gości życzliwością i wspierają ich w adaptacji i rozwoju. Są przewodnikami, dzięki którym młodzi ludzie mogą wynieść jak najwięcej korzyści z pobytu w USA.

Młodzież uczestnicząca w Programie FLEX ma wyjątkową okazję sprawdzenia, na czym polega amerykańska edukacja na poziomie szkoły średniej. System edukacji w USA przewiduje wybór przedmiotów według zainteresowań, kładzie nacisk na aktywność oraz integrację poprzez sport, który odgrywa tu bardzo ważną rolę.

Program FLEX to jednak nie tylko nauka. To także możliwość poznania amerykańskiej kultury poprzez uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności. Amerykę najlepiej można poznać i zrozumieć, poznając życie jej mieszkańców. Nastolatkowie mają możliwość również opowiedzenia swoim amerykańskim kolegom o Polsce i naszych zwyczajach.

W globalnym Programie FLEX uczestniczyło do tej pory ponad 29 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Oficjalnym celem inicjatywy jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów. W praktyce doświadczenie FLEX to prawdziwa szkoła życia.

Informacje o Programie:

FLEX pokrywa następujące koszty:

 • Podróż z miejsca zamieszkania do USA oraz powrót do Polski
 • Miesięczne stypendium na pokrycie wydatków osobistych
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
 • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
 • Szkolenie przedwyjazdowe
 • Udział w wydarzeniach lokalnych w miejscu zamieszkania w USA
 • Ubezpieczenie medyczne

Rekrutacja potrwa do 15 października 2021 roku, jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich spełniających kryteria:

 1. Należy być uczniem 1, 2 lub 3 klasy liceum/technikum
 2. Być urodzonym pomiędzy 15.07.2004 a 15.07.2007 (osoby z niepełnosprawnością: 15.02.2004-15.07.2007)
 3. Mieć dobre lub bardzo dobre wyniki w nauce
 4. Znać język angielski w stopniu umożliwiającym wypełnienie aplikacji online
 5. Spełniać wymogi określone dla osób ubiegających się o wizę typu J-1
 6. Posiadać obywatelstwo polskie

Aplikacja online jest dostępną na stronie: https://ais.americancouncils.org/flex.

Ze względu na pandemię, cały proces rekrutacji odbywa się online. Polega on na wypełnieniu aplikacji, a następnie przystąpienia do krótkiego 15-minutowego testu z języka angielskiego. Aplikację online można wypełnić tylko jeden raz. Wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w półfinałach, które odbędą się między listopadem 2021 a styczniem 2022 r.

Więcej informacji:

https://poland.americancouncils.org

http://discoverflex.org

Warto obserwować profile:

FB:       https://www.facebook.com/FLEXPoland

IG:        @flexpoland https://www.instagram.com/flexpoland/

@flexprogram https://www.instagram.com/flexprogram/

Opr. am

Źródło: American Councils for International Education

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.