Zasadnicza część książki, czyli kalendarium, została przygotowana przez Marcina Rosołowskiego. Jak mówił Marcin Rosołowski, powstawała wiele lat, najpierw w formie roboczych notatek z setek źródeł i opracowań, które później, uzupełnione wieloma drobnymi, ale ważnymi szczegółami, przybrały postać kroniki dziejów miasta do roku 1900. Warszawa nie miała dotąd takiej publikacji. Wydano jedynie monumentalne kalendarium lat 1939-45 autorstwa Władysława Bartoszewskiego i krótką kronikę lat 1939-49 pióra Władysława Bartoszewskiego, Leszka Moczulskiego i Bogdana Brzezińskiego.
„Marcin Rosołowski wyszperał wiele niezwykle interesujących informacji i dat. Stworzył unikatowe kompendium wiedzy na temat historii stolicy Polski, bogate i różnorodne. Dobór faktów i dat ma charakter autorski, jest pochodną zawodowego przygotowania autorów, ich znajomości historii, ale też topografii Warszawy, a w dużej mierze także dociekliwości i staranności” – napisał w swoim słowie wstępnym dr hab. inż. Lech Królikowski, varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, który przekazał autorom cenne uwagi i poprawki do treści.
6 epok Warszawy
Kronika dziejów miasta została podzielona na sześć epok, a każdą z nich otwierają eseje pióra Arkadiusza Bińczyka, razem tworzące dynamiczną opowieść o dziejach Warszawy. – Stanowią one, jak oceniam, niezbędny wstęp do każdej z części. „Siedem wieków Warszawy” adresowane jest do tych wszystkich, dla których Warszawa to nie tylko teraźniejszość i przyszłość, lecz również stulecia fascynującej historii. Do miłośników przeszłości miasta, ale i do badaczy tej przeszłości, dla których – miejmy nadzieję – książka będzie stanowiła pomocne kompendium – dodał Arkadiusz Bińczyk i zaznaczył, że nie jest ono wyczerpujące, nie pretenduje do bycia wyrocznią w złożonych kwestiach dziejów miasta. Systematyzuje jednak i wydobywa na światło dziennie wiele ciekawych, a mniej znanych szczegółów.
„Jak w każdej pracy tego typu, niektóre daty i fakty mogą być przedmiotem dyskusji. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż książka powstawała przez wiele lat, a Warszawa w ostatnim okresie niezwykle szybko się zmienia” – napisał dr Królikowski.
Zawarta na końcu książki bibliografia zawiera jedynie najważniejsze z wykorzystanych pozycji. Kalendarium powstawało w oparciu o setki książek, artykułów, publikacji źródłowych. Jak napisali we wstępie autorzy, mają świadomość, że każdy rok przynosi kolejne wartościowe publikacje, które ujawniają nowe szczegóły z dziejów Warszawy. Chronologia historii pierwszych siedmiu stuleci Warszawy jest zatem cały czas otwartą księgą, w której każde uzupełnienie i każda krytyczna uwaga będą nieocenione.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Programu Fundusz Patriotyczny - Edycja 2023 Wolność́ Po Polsku Priorytet I
Opr. AM