15 pytań zadawanych najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowy kwalifikacyjne rządzą się swoimi prawami i choć każe spotkanie jest inne, możemy pokusić się o przedstawienie typowych pytań rekrutacyjnych, które pojawiają się najczęściej w kontekście różnych stanowisk. Warto wcześnie je przemyśleć i przygotować szczere odpowiedzi, które mogą stać się drogą do sukcesu kandydata. Zapoznanie się z 15 najczęściej zadawanymi podczas rozmowy o pracę pytaniami daje szanse przygotowania zawczasu planu tego, co chcemy przekazać rekruterowi.

Każda rozmowa, od której zależy to czy otrzymamy wymarzoną pracę, może być źródłem stresu. Zapoznanie się z zagadnieniami, jakie mogą się podczas takiej rozmowy pojawić, obniżają jego poziom i pozwalają poukładać sobie w głowie, co i w jaki sposób chcemy przekazać rekruterowi na swój temat. Warto wiedzieć jakich pytań możemy się spodziewać. Obszary, których dotyczą pytania to m.in. motywacja do zmiany pracy, doświadczenie zawodowe i przebieg zatrudnienia jak również cele zawodowe i preferowane warunki zatrudnienia.  

Oto kilka przykładów typowych pytań rekrutacyjnych:

1. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Ważne, żeby Twoja odpowiedź nie była zbyt ogólnikowa i nie odnosiła się do wszystkich firm o podobnym profilu. Warto tu pokazać, że zadałeś sobie trud poznania firmy, do której aplikujesz i jej dotychczasowych działań i osiągnięć. Przygotuj się wcześniej i wskaż na coś, co naprawdę podoba Ci się w tej konkretnej organizacji. Wykaż, w jaki sposób zatrudnienie Ciebie może przyczynić się do jej przyszłych sukcesów.

2. Dlaczego zaaplikowałeś na to stanowisko?

Postaraj się odpowiedzieć tak konkretnie, jak tylko potrafisz. Podkreśl swoje kluczowe atuty, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko – odnosząc się do wymogów opisanych w ofercie. Nie bój się też odpowiedzi szczerych i osobistych. Pamiętaj, że nie ma tu dobrych albo złych odpowiedzi – liczą się te prawdziwe.

3. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie?

Wielu osobom to właśnie pytanie sprawa ogromną trudność, choć jest to dość typowe pytanie zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie warto być tu fałszywie skromnym lub umniejszać swoje osiągnięcia. Opowiedz o tym, jaką wartość wnosisz do swojej obecnej firmy. Jeśli to możliwe, spróbuj powołać się na swoje konkretne wyniki. Dla pracodawcy będzie to jasny sygnał, że tego samego może się po Tobie spodziewać w przyszłości.

4. Dlaczego chcesz zmienić obecną pracę?

Może to dość problematyczne pytanie. Każdy HR-owiec czy manager doskonale zdaje sobie sprawę, iż sytuacje w firmach i zespołach mogą być różne. Podczas rozmów w sprawie pracy obowiązuje generalna zasada mówienia o dotychczasowych pracodawcach wyłącznie dobrze. Warto podkreślić swoje doświadczenie wyniesione z poprzedniej firmy, a także chęć rozwoju w konkretnym kierunku. Mówienie źle o byłym szefie, współpracownikach, wzmianki o konfliktach nie pozostawiają dobrego wrażenia i nie wróżą dobrze.

5. Czy możesz opowiedzieć coś o sobie?

Odpowiadając na to pytanie możemy zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmówcy i nawiązać do informacji zawartych w naszym CV. Pytanie to pada zwykle na początku spotkania, kiedy stres jeszcze nie opadł. Warto zatem dobrze przygotować się wcześniej, aby potrafić w kilku zdaniach opowiedzieć o sobie w taki sposób, aby zaciekawić sobą rozmówcę.  

6. Co uważasz za swój największy atut?

W tym pytaniu rekrutacyjnym nie chodzi o to, zasypywać rekrutera całą listą swoich zalet. Zamiast tego warto skupić się na wybranej jednej lub dwóch, ale omawiając je, starać się pokazać, w jaki sposób wpłyną na efektywne wykonywanie przez Ciebie obowiązków w nowej firmie.

7. Jakie są Twoje słabe strony?

Udzielenie odpowiedzi na tak zadane pytanie wymaga pewnego sprytu. Przede wszystkim, nie zaleca się mówić, że nie mamy żadnych słabych stron. Nie warto również wykazywać się w tym wypadku nadmierną szczerością, aby nie odstraszyć potencjalnego pracodawcy.  Jak odpowiadać? Dobrze jest skupić się na omówieniu cechy, która z jednej strony jest wadą, z drugiej – może wnosić coś dobrego. Przykład? „Bywam perfekcjonistą i ważne rzeczy sprawdzam dwa razy, co zajmuje więcej czasu” (w domyśle – nie jestem idealny, ale przykładam się do powierzonych zadań i można mi zaufać). Kluczowe jest tu jednak dopasowanie odpowiedzi do stanowiska. Warto dodać, że wskazana słaba strona to obszar, nad którym pracujesz, i że widzisz postępy.

8. Co uważasz za swoje największe osiągnięcie zawodowe?

Ciekawa odpowiedź na takie pytanie rekrutacyjne, jest wprost niebywałą okazją do przekonania pracodawcy, że powinien zatrudnić właśnie Ciebie. Warto się do niego zawczasu dobrze przygotować. Nic nie działa na wyobraźnię równie przekonująco jak historie sukcesów, które już miały miejsce. Bo jeśli miałeś osiągnięcia w jednej firmie, to znaczy że możesz to samo zrobić dla drugiej.

9. Opisz największe wyzwanie zawodowe w swojej karierze.

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej może pojawić się również w innych wersjach – rekruter może zapytać wprost o inną trudną sytuację - popełniony przez Ciebie błąd, porażkę, konflikt, podjęcie złej decyzji itp. Odpowiadając, staraj się opisać sytuację możliwie konkretnie, nie uciekając od trudnych tematów. Jest to typowe pytanie behawioralne, warto opisać taką sytuację podając jej okoliczności, zadanie, jakiego musiałeś się podjąć, swoją reakcję i końcowy rezultat.  

10. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej ma za zadanie sprawdzić Twoje ambicje, umiejętność wyznaczania, co warto podkreślić - realistycznych celów, a także - co ważne - dopasowanie do ścieżek rozwoju, jakie oferuje dana organizacja. Koniecznie przygotuj się do niego wcześniej, żeby nie sprawić wrażenia, że to pierwszy raz, gdy zastanawiasz się nad tą kwestią!

11. Jaka jest Twoja wymarzona praca?

Tu również możesz odwołać się do swoich celów i ambicji. Warto jednak wskazać, jakie aspekty tego marzenia zrealizuje stanowisko, o które właśnie się ubiegasz.

12. Czego poszukujesz nowym stanowisku? Czego spodziewasz się po pracy u nas?

To pytanie jest doskonałą okazją do tego, by wykazać się dobrą znajomością szczegółów oferty pracodawcy. Odpowiadając na nie powinieneś odwoływać się do oczekiwań zawartych w ogłoszeniu, dlatego przed rozmową koniecznie raz jeszcze przeczytaj ofertę. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.

13. Ile chciałbyś zarabiać?

Wiele osób ma trudności z określeniem swoich oczekiwań finansowych, a także ich dobrym uzasadnieniem. Warto znać średnią rynkową na stanowisku, na które aplikujemy, wziąć pod uwagę swoje doświadczenie i walory, jakie możemy wnieść do nowej firmy przyczyniając się do jej przyszłych sukcesów. Przy odpowiedzi na to pytanie, warto mieć na uwadze także dodatkowe warunki czy benefity oferowane przez daną firmę. To wszystko może mieć wpływ na twoje oczekiwania finansowe.

14. Co wiesz o naszej firmie?

Przygotowujący się do rozmowy kwalifikacyjnej należy zrobić porządny research na temat firmy, do której aplikujemy. To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wykaż się więc znajomością historii przedsiębiorstwa, jego kluczowych klientów, a także konkretną wiedzą o ofercie firmy i jej wyróżnikach na tle konkurencji. Pozwoli ci to zrobić na przyszłym pracodawcy dobre wrażenie.

15. Czy masz jakieś pytania?

Rozmowa w sprawie pracy powinna być komunikacją dwustronną. Jako kandydat masz prawo zadać pytania pracodawcy i warto z tego prawa skorzystać. To doskonały moment, by dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, przyszłym zespole, warunkach zatrudnienia i kulturze pracy. Wykorzystaj tę szansę – odpowiedzi pomogą Ci podjąć decyzję o tym czy to miejsce dla Ciebie i czy przyjmiesz ewentualną ofertę.

Opr. am

Źródło: pracuj.pl

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.